ÇOCUKLAR İÇİN

HER GÜN

5 ml

YETİŞKİNLER İÇİN

HER GÜN

10 ml

D Vitamini Solunum Yolu Enfeksiyonları Riskini Azaltabilir mi?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp

Solunum yolu enfeksiyonlarıyla savaşmak için sağlıklı bir bağışıklık sistemi söz konusu olduğunda, gerçekte neyin yardımcı olduğu ve neyin yaramadığı konusunda çelişkili görüşler vardır. Bununla birlikte, D vitamininin bir enfeksiyonla savaşmadaki etkinliği üzerine yapılan araştırmalar, diğer vitaminler ve takviyelerle karşılaştırıldığında özellikle etkileyicidir. Örneğin, 2017 yılında yayınlanan bir araştırma, D vitamini takviyesi almanın, çalışmaya katılan her katılımcıda akut (ani ve şiddetli) üst solunum yolu enfeksiyonu riskini azalttığını buldu.(1)

D vitamini ile ilgili bu kadar etkileyici çalışma sonuçlarına katkıda bulunan şey nedir? D vitamini gerçekten soğuk algınlığını önlemeye yardımcı olabilir mi?

D Vitamini Nedir?

D vitamini, sadece birkaç besin kaynağında bulunabilen, yağda çözünen bir vitamindir. Güneş ışığında ultraviyole (UV) ışınlarına maruz kalmanın bir sonucu olarak insan vücudunda da sentezlenebilir (yapılabilir). Yağda çözünen vitaminler, yağlarda çözünebilen, diyetteki yağlarla birlikte emilen ve vücuttaki yağ dokusunda depolanan bir vitamin olarak sınıflandırılır.(2)

D Vitaminin Yararları

D vitamininin birincil işlevi, sağlıklı kemikler için gerekli olan kalsiyum emilimini teşvik etmektir .(3) D vitamininin süt ürünlerine eklenmesinin bir nedeni budur: sütteki kalsiyumun vücut tarafından kolayca emilmesini sağlayarak sağlıklı kemik büyümesini destekler.

Süt ürünlerinde D vitamini takviyesi raşitizm önlemek için bir çaba olarak başladı. D vitamini ayrıca yaşlı insanlarda kemik erimesine karşı korunmaya yardımcı olur.

D vitamini ayrıca vücut tarafından şu amaçlarla kullanılır:

 • Hücre büyümesini desteklemek
 • Nöromüsküler (sinirler ve kaslar) işlevi teşvik etmek
 • Enflamasyonu azaltmak
 • Bağışıklık fonksiyonunu etkilemek

D Vitamini ve Bağışıklık Sistemi

Bağışıklık sistemi, vücudu bakteri, virüs ve parazit gibi yabancı organizmalara karşı korur. Bağışıklık sistemi sadece yabancı istilacıları öldürmekle kalmaz, aynı zamanda gelecekteki enfeksiyonları önlemek için koruyucu bir yetenek (kazanılmış bağışıklık) geliştirir.

D vitamininin bağışıklık hücreleri üzerinde birçok etkiye sahip olduğu, vücudun enfeksiyonla savaşma ve iltihabı azaltma yeteneğini artırdığı gösterilmiştir.(4) D vitamininin ayrıca edinilmiş bağışıklık tepkisini düzenlediği de bulunmuştur (adaptif bağışıklık tepkisi olarak da adlandırılır). D vitamini eksikliği, enfeksiyona karşı artan duyarlılıkla bağlantılıdır.(4)

Tarihsel Kullanım

Geçmişte D vitamini, antibiyotikler mevcut olmadan önce tesadüfen tüberküloz gibi enfeksiyonları tedavi etmek için kullanılıyordu. Tüberküloz hastaları senatoryum adı verilen uzun süreli bakım merkezlerine gönderildi. Aslında güneş ışığı vücutta D vitamini üretirken, tüberkülozu öldürdüğü düşünülen güneş ışığı ile tedavi edildi. Tüberküloz hastalarının güneş ışığına maruz kalmalarından elde ettikleri olumlu yanıta neden olan faktörün, güneş ışığı değil , D vitamini olduğu düşünülüyor.

Tüberküloz için bir başka yaygın tedavi, D vitamini açısından zengin morina karaciğeri yağıydı. Morina balığı karaciğer yağı, enfeksiyonlardan korunmak için koruyucu bir önlem olarak uzun yıllardır kullanılmaktadır.

Solunum Yolu Enfeksiyonlarını Önlemek İçin D Vitamini Üzerine Çalışmalar

BMJ’de yayınlanan 25 kontrollü çalışmanın sistematik bir incelemesi , çalışma yazarlarına göre, D vitamini desteğinin “tüm katılımcılar arasında akut solunum yolu enfeksiyonu riskini azalttığını” buldu.(1) Çalışma ayrıca bu akut solunum enfeksiyonları önlemeye geldiğinde, düşük D vitamini düzeyine sahip ve günlük ya da haftalık D3 vitamini takviyesi almak isteyenler, faydaları en üst düzeyde gerçekleşmiştir bulundu.

Akut solunum yolu enfeksiyonu olarak kabul edilen enfeksiyon türleri şunları içerir:

 • Soğuk algınlığı
 • Kulak enfeksiyonları
 • Bronşit
 • Bademcik iltihabı
 • Akciğer iltihaplanması

Koronavirüs (COVID-19) ve D Vitamini


D vitamini ve bağışıklık sistemi üzerine yapılan çalışmalardan elde edilen olumlu sonuçlar, birçok kişinin D vitamininin COVID-19 enfeksiyonunu önleyip önleyemeyeceğini merak etmesine neden oldu. Ama, şu an için COVID-19 önlenmesi ve vitamin D arasında doğrudan bir bağlantı oluşturmak için yeterli kanıt yoktur.(5)
Harvard raporu, günde 1.000 ila 2.000 IU'luk D vitamini takviyesi almanın optimal olduğunu ekliyor. Bu, özellikle düşük D vitamini seviyelerine sahip olduklarına inanmak için nedenleri olanlar (güneş ışığına maruz kalmanın optimal faydalarını elde edemeyen koyu tenli insanlar ve Kuzey iklimlerinde yaşayanlar veya başka şekilde alamayanlar gibi) için özellikle uygundur.(5)

D Vitamini Kaynakları

Gıda

D vitamini açısından zengin bazı gıdalar

 • Yağlı balıkların eti (somon ve uskumru gibi)
 • Balık karaciğeri yağları (morina karaciğeri yağı gibi)

 

Az miktarda D vitamini içeren bazı gıdalar

 • Sığır karaciğeri
 • Peynir
 • Yumurta sarısı
 • Bazı mantarlar (D2 vitamini)

 

Güçlendirilmiş bazı gıdalar

 • Süt
 • Kahvaltılık tahıllar
 • Bazı portakal suyu, yoğurt ve margarin markaları
 • Bazı bitki bazlı süt ürünleri (badem, soya veya yulaf sütü gibi)

Güneş

Gıdalardan gerekli tüm D vitamini almak her zaman kolay değildir, ancak vücut (insanlarda ve hayvanlarda) güneş ışığına maruz kaldığında D vitamini üretebilir.

Güneş ışığından gelen ultraviyole B (UVB) ışınları cilde nüfuz ettiğinde vücutta D3 vitamini sentezini tetikler. UVB ışınları, ciltteki 7-DHC adlı bir proteini D3 vitaminine dönüştürür.(6)

Bazı uzmanlar, haftada en az iki kez yaklaşık beş ila 30 dakika güneşe maruz kalmanın (10:00 - 15:00 arası) vücutta yeterli D vitamini sentezine yol açmak için yeterli olduğunu öne sürmektedir.(3)

Çoğu insan, D vitamini kaynaklarının en azından bir kısmını güneş ışığına maruz kalarak alır. Ancak güneş ışığının emilimini ve ardından ultraviyole ışık ışınlarının D vitaminine dönüştürülmesini etkileyen faktörler vardır. Bu faktörler şunları içerir:

 • Mevsim
 • Günün zamanı
 • Bulut örtüsü miktarı
 • Çevre kirliliği seviyesi
 • Cilt melanin konsantrasyonu (koyu tenli insanlar açık tenli insanlara göre daha az ultraviyole ışık penetrasyonu alırlar)
 • Güneş kremi kullanımı (UV ışınlarının emilimini engelleyen)

Sıcak havalarda cilt tarafından üretilen D vitamininin bir kısmı daha sonra kullanılmak üzere karaciğerde ve yağ dokusunda depolanır. Bu şekilde, kuzey kış iklimlerinde bile, insanlar tamamen diyet kaynaklarına güvenmek yerine depolanan D vitamini kullanabilirler. Sınırlı güneş ışığına maruz kalanlar, D vitamini açısından zengin yiyecekler yemeye veya bir D vitamini takviyesi almaya dikkat etmelidir.(3)

D Vitamini Takviyeleri

Satın alınabilecek iki tür D vitamini takviyesi vardır: bunlar D2 vitamini (ergokalsiferol) ve D3 vitamini (kolekalsiferol) olarak sunulur. D2 vitamini bitki kaynaklarından (mantarlar gibi), D3 vitamini ise hayvansal kaynaklardan gelir. Güneş ışığı D3 sentezini uyarır ve ayrıca hayvansal kaynaklarda (yağlı balıklar gibi) bulunur.

Bazı uzmanlar, insan vücudundaki D vitamini seviyelerini yükseltmede hangi D vitamini takviyesinin daha etkili olduğunu tartışsa da, D3’ün daha iyi olabileceğine dair kanıtlar vardır. D2 ve D3 takviyelerini karşılaştıran randomize kontrollü çalışmaların 2012 meta-analizi, D3’ün kandaki vitamin seviyelerinde daha fazla artışa yol açtığını ve bu etkinin D2’den daha uzun sürdüğünü buldu.(7)

Diyetinize D vitamini eklemeye başlamadan önce, sizin için hangi takviyenin ve dozun doğru olduğunu doktorunuza danışmanız en iyisidir.

Imucore24, makale içeriklerini desteklemek için hakemli araştırmalar dahil olmak üzere yalnızca yüksek kaliteli kaynakları kullanır.

 1. Martineau AR, Jolliffe DA, Hooper RL, et al. Vitamin D supplementation to prevent acute respiratory tract infections: Systematic review and meta-analysis of individual participant data. BMJ. 2017;356:i6583. doi:10.1136/bmj.i6583
 2. NIH. National Cancer Institute. NCI Dictionary of Cancer Terms.
 3. National Institutes of Health. Vitamin D fact sheet for health professionals. Updated March 24, 2020.
 4. Aranow C. Vitamin D and the immune system. J Investig Med. 2011;59(6):881-6. doi:10.2310/JIM.0b013e31821b8755
 5. Harvard T.H. Chan School of Public Health. Vitamin D. Updated March 2020.
 6. Skin Cancer Foundation. Sun protection and vitamin D. Updated May 14, 2018.
 7. Tripkovic L, Lambert H, Hart K, Smith CP, Bucca G, Penson S, Chope G, Hyppönen E, Berry J, Vieth R, Lanham-New S. Comparison of vitamin D2 and vitamin D3 supplementation in raising serum 25-hydroxyvitamin D status: A systematic review and meta-analysis. The American Journal of Clinical Nutrition. 2012;95(6):1357-64. doi:10.3945/ajcn.111.031070

D Vitamini Hakkında Daha Fazla...