ÇOCUKLAR İÇİN

HER GÜN

5 ml

YETİŞKİNLER İÇİN

HER GÜN

10 ml

Çinko, alerjiler için etkili mi?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp

Alerji polen, küf sporları ya da hayvan dışkısı gibi ortamda bulunan maddelere karşı bir bağışıklık sistemi tepkisidir.

Birçok alerji ilacı, uyuşukluk veya kuru mukoza gibi yan etkilere neden olabileceğinden, alerjisi olan kişiler bazen çinko gibi alternatif ilaçları kullanmayı düşünür.

Çinko, bağışıklık sisteminizi ve metabolizmanızı destekleyen bir mineraldir. Yara iyileşmesinde rol oynamasının yanı sıra koku ve tat alma duyularınız için de önemlidir.

Çinko ve alerjiler

2011 yılında 62 çalışmanın analizi, çinko da dahil olmak üzere bir dizi besin maddesindeki eksikliklerin daha yüksek astım ve alerji oluşumuyla ilişkili olduğu sonucuna varmıştır . Rapor ayrıca, çalışmaların hiçbiri kör veya randomize olmadığı için bir yanlılık riskine de işaret etti.

Çinko ve astım

Pediatrik Raporlardaki 2016 tarihli bir makale, standart tedaviye ek olarak çinko takviyesinin çocuklarda astım ataklarının şiddetini azalttığı sonucuna varmıştır.

Ancak süreyi etkilemedi. Klinik kanıt olmamasına rağmen, astım sıklıkla alerjilerle bağlantılıdır. Bu nedenle çinko alerjinin giderilmesine potansiyel bir katkıda bulunabilir.

Çinko ve atopik dermatit

Atopik dermatit üzerine 2012 yılında yapılan bir araştırma, kontrol deneklerine kıyasla atopik dermatiti olanlarda çinko düzeylerinin önemli ölçüde daha düşük olduğunu göstermiştir.

Bu sonuçlar çinko seviyeleri ile alerji arasında daha fazla çalışma gerektiren bir bağlantı olabileceğini gösterdi.

Çinko için günlük gereksinimler

Günlük çinko gereksinimleri yaşınıza ve cinsiyetinize göre değişir.

14 yaş ve üstü erkekler için önerilen günlük alım miktarı 11 miligram ve 19 yaş ve üstü kadınlar için günde 8 miligramdır.

19 yaş ve üstü hamile kadınlar için çinko günde 11 miligram olarak önerilmektedir.

Çinko besin kaynakları

Tavuk ve kırmızı et, çinkonun çoğunu sağlıyor olsa da, istiridyelerde porsiyon başına diğer yiyeceklerden daha fazla çinko içerir. Çinko içeriği yüksek gıdalar şunları içerir:

 • istiridye, yengeç, ıstakoz gibi kabuklu deniz ürünleri
 • Biftek
 • Tavuk
 • domuz
 • süt ve yoğurt gibi süt ürünleri
 • kaju fıstığı ve badem gibi fındık
 • güçlendirilmiş kahvaltılık gevrekler

Vejetaryen iseniz, diyetinizdeki çinkonun biyoyararlanımı genellikle et yiyen insanların diyetlerinden daha düşüktür. Doktorunuzla çinko takviyesi hakkında konuşmayı düşünün.

Özetle...

Çinko vücutta önemli bir eser mineraldir. Bağışıklık fonksiyonu, protein sentezi ve yara iyileşmesindeki birincil rollerinin yanı sıra, çinkonun alerjinin giderilmesine potansiyel bir katkıda bulunabileceğine dair bazı göstergeler vardır.

Daha fazla klinik araştırmaya ihtiyaç duyulsa da çinkonun alerjilerinize yardımcı olabileceğini düşünebilirsiniz. Diyetinizde çinkoyu artırmadan önce doktorunuza danışın.

Aşırı çinkonun bulantı, ishal ve baş ağrısı gibi riskleri vardır. Çinko takviyeleri ayrıca belirli antibiyotikler ve diüretikler dahil olmak üzere bazı ilaçlarla etkileşime girme potansiyeline sahiptir.

Imucore24, makale içeriklerini desteklemek için hakemli araştırmalar dahil olmak üzere yalnızca yüksek kaliteli kaynakları kullanır.

 • Mayo Kliniği Personeli. (2017). Çinko.
  mayoclinic.org/drugs-supplements-zinc/art-20366112
 • Nurmatov U, et al. (2011). Astım ve alerjinin birincil önlenmesi için besinler ve gıdalar: sistematik inceleme ve meta-analiz. DOI:
  10.1016/j.jaci.2010.11.001
 • Rerksuppaphol S, et al. (2017). Astım alevlenmesi olan çocuklarda çinko takviyesi.
  ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5178847/
 • Toyran M, et al. (2012). Atopik dermatitli çocuklarda eser element seviyeleri.
  ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23101308
 • Çinko [Bilgi sayfası]. (2018).
  ods.od.nih.gov/factsheets/Zinc-HealthProfessional/

Çinko Hakkında Daha Fazla...