ÇOCUKLAR İÇİN

HER GÜN

5 ml

YETİŞKİNLER İÇİN

HER GÜN

10 ml

Güçlü bir Bağışıklık Koruyucusu : Beta Glukan

Bu makalede Beta glukan nedir, faydaları nelerdir, bağışıklık sistemi ile ilişkisi ve immunmodülatör etkileri hakkında bilgiler paylaşılmıştır.

İyi işleyen bir bağışıklık sistemi sağlıklı kalmak için çok önemlidir. Bu nedenle, doğal maddelerin bağışıklık sistemini güçlendirme potansiyeli uzun zamandır araştırma konusu olmuştur. 

İmmünomodülatör olduğunu iddia eden birçok sentetik ve doğal preparat vardır. Muhtemelen, bağışıklık sistemi üzerinde etki gösteren en iyi bilinen bitkisel preparatlar, ekinezya, mürver, zencefil, ginseng gibi maddelerden yapılan preparatlardır. 

Bununla birlikte, bir başka çok ilginç ve şimdiye kadar düzgün bir şekilde incelenen madde de immünomodülatör sınıfı olan beta glukanlardır (β-glukan).

Beta Glukan
10 ml'sinde 100 mg Beta-Glukan içeriği ile bağışıklık sisteminizi Imucore24 ile koruyun.
Diğer İçerikler

Beta Glukan

Beta Glukan, ekmek mayası hücre duvarından ekstrakte edilen, bağışıklık sisteminizin ilk savunmasını yapan makrofajlar (beyaz kan hücreleri) üzerindeki özel yüzeylere bağlanarak bağışıklık sistemini aktive eden, tamamen doğal bir besin desteğidir.

Beta Glukan nedir?

Beta glukanların immünmodülatör ( bağışıklık sistemi düzenleyicisi ) olarak tanımlanmasından çok önce, Japonya’da rastlanan Shiitake ( Lentinus edodes ) veya Lingzhi ( Ganoderma lucidum ) gibi beta glukan içeren mantarlar, bazı kanser türlerinde ve bağışıklık sistemi ni güçlendirmesi için Çin geleneksel tıbbında etkili bir şekilde kullanılmıştır.

Günümüzde çoğu insanın beta glukanı hala hiç duymamış olmasına rağmen, beta glukan ile ilgili bugüne kadar bilimsel dergilerde yayınlanmış yaklaşık 13.000 hakemli makale bulunmaktadır. Beta glukanın “genel” amaçlı takviye edici gıda pazarına henüz tam olarak ulaşmamış olması, sağlık yararlarının olağanüstü olması nedeniyle şaşırtıcı.

Teknik olarak beta glukan, bağışıklık sisteminizi daha akıllı hale getirmeye yardımcı olan bir bağışıklık düzenleyicidir. Bağışıklık sisteminizin olası olumsuz tıbbi durumlara güçlü tepki göstermesine yardımcı olabilir, böylece vücudunuz doğal yollarla hastalık riskleriyle mücadele edebilir, kanserle savaşabilir.

Güçlü Bir İmmünmodulatör

İmmünmodülatör terimi tam olarak Beta Glukan’ın bağışıklık sistemi üzerindeki etkilerini tanımlar. Beta Glukan bir bağışıklık uyarıcı (immun-stimülatör) değildir. İmmün stimülasyon muhtemelen ekinezya, mürver, kolostrum gibi maddelerin bir etkisidir. Beta glukan bağışıklık sisteminizi modüle eder veya aktive eder, ancak bu ürünün güvenliğinin anahtarı olarak, immun sisteminizin aşırı ve devamlı uyarılmasına yol açmaz.

Beta glukanlar, biyolojik yanıt değiştiricileri adı verilen bir fizyolojik  aktif bileşik grubuna aittir. Doğal olarak ortaya çıkan şekerlerdir ve mantar, deniz yosunu, ekmek mayası gibi nadir kaynakların hücre duvarlarında yüksek oranda korunmuş yapısal bileşenleri olarak işlev görürler.

Beta glukanlar, kompleman sistemlerini aktive ederek, makrofajları ve doğal öldürücü hücre fonksiyonunu geliştirerek, bağışıklık savunmanızı artıran immünmodülatör etkiler gösterir. (1)

Beta glukanların sağlığa faydaları, altta yatan etki şekli ve yapısı ile ilişkisi hakkındaki mevcut bilgilerin çoğu son 20 yıl içinde keşfedilmiştir. (2,3)

Sadece anti-enflamatuar veya antimikrobiyal yetenekler gibi immünmodülatör etkileri üzerine 6000’den fazla araştırma yayınlanmıştır. (4) Sağlık etkileri sadece insanlarda değil, aynı zamanda omurgasız hayvanlarda, kemirgenlerde, balıkların yanı sıra inek veya domuz gibi çiftlik hayvanlarında da bulunmuştur. (3) Ayrıca, çok sayıda çalışma, hepatoprotektif, yara iyileşmesi, kilo kaybı, antidiyabetik ve kolesterol düşürücü işlevler dahil olmak üzere beta glukanların diğer sağlık yararlarını bildirmiştir. (5,6)

Bununla birlikte, tüm β-glukanlar bağışıklık fonksiyonlarını modüle edemezler. Bu özellikler temel olarak β-glukanların birincil kimyasal yapısına bağlıdır. Örneğin selülöz, (1,4) bağlı bir beta glukan, immün modülatör etkiler göstermezken, az sayıda (1,6) -β-bağlantılı yan zincir içeren (1,3) -β-bağlı bir omurgadan oluşan mantar ve mayadan türetilen β-glukanlar, esas olarak immünmodülatör etkileri ile bilinmektedir. (7)

Beta Glukan’ın Potansiyel Faydaları

Yapılan binlerce araştırmada, klinik çalışmada ve derlenen analizlerde beta glukanların bağışıklık sistemi üzerinde benzersiz olumlu etkilere sahip olduğu gösterilmiştir ve birçok tıbbi durumun önlenmesi veya yakalanma sıklığının azaltılması, ayrıca tedaviye destek olması amacıyla kullanımı tercih edilmektedir.

Olumlu etkilerinin gösterildiği birçok tıbbi durumdan bazıları aşağıda gösterilmiştir. (8)

 • Alerjiler
 • Astım
 • Şişkinlik
 • Kanser
 • Soğuk algınlığı / grip
 • Crohn hastalığı
 • Şeker hastalığı
 • Kulak enfeksiyonları
 • Fibromiyalji
 • Hepatit
 • Yüksek kolestorol
 • Yüksek tansiyon
 • Enfeksiyonlar
 • İrritabl barsak hastalığı
 • Karaciğer sorunları
 • Lyme hastalıkları
 • Çoklu skleroz
 • Fiziksel ve duygusal stres
 • Romatoid artrit
 • Ülseratif kolit
 • Viral enfeksiyonlar (HPV, HIV / AIDS ve diğerleri)

Kanser üzerindeki etkileri özellikle ilginçtir çünkü klinik olarak metastazı çeşitli şekillerde önlediği gösterilmiştir: (1)

Sitotoksisite – Tümör büyümesini durdurmak için beyaz kan hücrelerini (makrofajlar ve doğal öldürücü hücreler) uyararak.

Anti-anjiyogenez – Kanser hücrelerinin, tümörleri beslemek için gereken kan damarı ağını geliştirmesini önleme.

Tedavi Restorasyonu – Kemo ve radyasyon tedavilerinin verdiği hasarı tersine çeviren glukanlar, kırmızı kan hücresi üretimini uyararak kemik iliği hasarını geri kazanır.

İlginç bir şekilde, mikroorganizmaların aksine, tümör hücreleri ve diğer konak hücreleri, bir yüzey bileşeni olarak beta glukan içermemektedir. Bu durum, kanserin beta glukan takviyesine karşı bu kadar savunmasız olmasının bir nedeni olabilir. (1)

Glukanların ayrıca yatak yaraları, dermatit, diyabetik ülserler, egzama, yaralar, radyasyon yanıkları ve hatta kırışıklıklar gibi cilt hastalıklarının iyileştirilmesinde çok etkili olduğu bulunmuştur.

1. Medicina (Kaunas). 2007 / Effects of beta-glucans on the immune system. / https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17895634
2. J Immunotoxicol. 2008 Jan / Beta-glucans, history, and the present: immunomodulatory aspects and mechanisms of action. / https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18382858?dopt=Abstract
3. Endocr Metab Immune Disord Drug Targets. 2009 Mar / Glucans as biological response modifiers. / https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/19275682?dopt=Abstract
4. Open Glycoscience, 2010 / β1, 3-Glucan: Silver bullet or hot air? / https://benthamopen.com/ABSTRACT/TOGLYJ-3-1
5. Crit Rev Biotechnol. 2005 Oct-Dec / Natural and modified (1-->3)-beta-D-glucans in health promotion and disease alleviation. / https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16419618?dopt=Abstract
6. Oriental Pharmacy and Experimental Medicine / β(1-3)-D-glucan affects adipogenesis, wound healing and inflammation / https://link.springer.com/article/10.1007/s13596-011-0024-4
7. (1→3)-β-d-Glucans as biological response modifiers: a review of structure-functional activity relationships / www.sciencedirect.com/science/article/pii/014486179-5000763
8. BETA-GLUCANS / https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-1041/beta-glucans

Imucore24, içeriğinde (10ml’sinde) 100 mg Beta Glukan desteği ile bağışıklık sistemi nizin sağlığına güçlü bir katkıda bulunur.

KEŞFEDİN

Imucore24
5'li Paket

445,00 TL
356,40 TL

Imucore24
3'lü Paket

267,00 TL
226,80 TL

Imucore24
200 ml

89,00 TL

KEŞFEDİN

Imucore24
200 ml

89,00 TL