ÇOCUKLAR İÇİN

HER GÜN

5 ml

YETİŞKİNLER İÇİN

HER GÜN

10 ml

D Vitamini Meme Kanseri ile Nasıl Savaşabilir?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
1940'ların başlarında, bilim adamları güneşe daha fazla maruz kalan popülasyonların daha yüksek cilt kanseri oranlarına sahip olduğunu, ancak meme kanseri dahil olmak üzere diğer kanser oranlarının daha düşük olduğunu gözlemlediler. O zamandan beri, D vitamininin (güneş ışığına tepki olarak vücut tarafından üretilen) bu varyasyonlardan büyük ölçüde sorumlu olduğu ve yeterli D vitamini düzeylerinin korunmasının kanserin önlenmesi için çok önemli olduğuna dair güçlü kanıtlar olduğu ortaya çıktı.

D Vitamini Meme Kanseri ile Nasıl Savaşabilir? | 1940’ların başlarında, bilim adamları güneşe daha fazla maruz kalan popülasyonların daha yüksek cilt kanseri oranlarına sahip olduğunu, ancak meme kanseri dahil olmak üzere diğer kanser oranlarının daha düşük olduğunu gözlemlediler. O zamandan beri, D vitamininin (güneş ışığına tepki olarak vücut tarafından üretilen) bu varyasyonlardan büyük ölçüde sorumlu olduğu ve yeterli D vitamini düzeylerinin korunmasının kanserin önlenmesi için çok önemli olduğuna dair güçlü kanıtlar olduğu ortaya çıktı.

D Vitamini ve Kanser Arasındaki Bağlantı

Meme kanseri olan kadınların yaklaşık yüzde 75’i D vitamini eksikliği yaşıyor. 2018 yılında yapılan bir inceleme , yeterli kan D vitamini düzeyine sahip kadınların meme kanseri teşhisi konma olasılığının daha düşük olduğunu buldu; Halihazırda meme kanseri olanların, D vitamini seviyeleri yeterliyse, hastalığın nüksetme olasılığı daha düşüktür.

2014 yılında , 56 çalışmanın meta-analizi , D3 vitamini takviyesinin herhangi bir kanserden ölüm riskinde yüzde 12’lik bir azalma ile ilişkili olduğu sonucuna varmıştır .

D Vitamini ve Östrojen Arasındaki Bağlantı

Östrojenin meme kanseri hücrelerinin büyümesini ve çoğalmasını uyardığı bilinmektedir. Menstrüasyonun erken başlangıcı ve aşırı vücut yağı gibi faktörlere bağlı olarak östrojene kümülatif maruziyet, bu nedenle daha büyük bir meme kanseri riski ile ilişkilidir.

Araştırmalar, D vitamini takviyelerinin östrojenin kansere neden olan etkilerini ortadan kaldırabileceğini göstermiştir.

57.000’den fazla menopoz sonrası kadın üzerinde 2015 yılında yapılan bir araştırma , D vitamini takviyesi alan kadınların meme kanseri riskinde yüzde 26 azalma olduğunu buldu. Bu bulguyu özellikle dikkate değer kılan, özellikle östrojen içeren hormon replasman tedavisi kullanan kadınlarda ortaya çıkmasıydı. (Menopoz sonrası kadınlarda hormon replasman tedavisinin kullanımı, 2002’den sonra, Kadın Sağlığı Girişimi adı verilen büyük bir çalışmanın, hormon tedavisi alan grupta kalp hastalığı, felç ve meme kanseri riskindeki artışlar nedeniyle erken durdurulmasından sonra keskin bir şekilde düştü. .)

Meme kanseri hücreleri üzerinde yapılan in vitro çalışmalara göre , D vitamininin aktif formu aromataz ekspresyonunu baskılayarak daha düşük östrojen üretimine neden olur. D vitamininin, kültürlenmiş meme kanseri hücrelerindeki östrojen reseptörlerinin sayısını azalttığı ve bu da hücreleri, hormonun kanseri teşvik eden sinyallerine daha az duyarlı hale getirdiği gösterilmiştir.

Yeterli D Vitamini Nasıl Elde Edilir

Somon, sardalya ve istiridye gibi yağlı balıklar iyi D vitamini kaynaklarıdır. Besin takviyeleri, alımınızı artırmanın başka bir yoludur.

D vitamini ayrıca vücutta üretilir ve ağırlıklı olarak ciltte aktif olmayan formda depolanır. Güneş ışınlarının UVB ışığına maruz kalması, vitamini aktif formuna dönüştürür.

Derideki D vitamini sentezi kişiden kişiye değişir. Herkes için işe yarayacak belirli bir günlük güneşe maruz kalma süresi yoktur ve çoğumuz için makul miktarda güneşe maruz kalma yeterli olmayacaktır. Güneş kremi kullanmak tipik olarak güneşin D vitamini sentezi üzerindeki etkisini engellemez, ancak cilt kanseri riski nedeniyle her koşulda güneşte geçirilen süreyi sınırlamak en iyisidir.

D vitamini seviyenizi kesin olarak bilmenin en iyi yolu 25 (OH) D kan testi yaptırmaktır. Doktorunuz 30 ila 45 ng / ml’lik tatlı nokta sonucuna ulaşmak için takviyeleri kullanmanızı önerebilir. Çoğu insan için, bu 30 ila 45 ng / ml aralığına ulaşmak için günlük orta dozda D3 vitamini takviyesi (yaklaşık 1000 ila 2000 IU / gün) uygundur.

Diyetinize D vitamini eklemeye başlamadan önce, sizin için hangi takviyenin ve dozun doğru olduğunu doktorunuza danışmanız en iyisidir.

Imucore24, makale içeriklerini desteklemek için hakemli araştırmalar dahil olmak üzere yalnızca yüksek kaliteli kaynakları kullanır.

  • Binkley N, Novotny R, Krueger D, et al. Low vitamin D status despite abundant sun exposure. J Clin Endocrinol Metab 2007, 92:2130-2135. doi: 10.1210/jc.2006-2250
  • Bjelakovic G et.al. Vitamin D supplementation for prevention of mortality in adults. Cochrane Database of Systematic Reviews 2014, Issue 1. Art. No.: CD007470. doi: 10.1002/14651858.CD007470.pub3
  • Cadeau C, Fournier A, Mesrine S, et al. Interaction between current vitamin D supplementation and menopausal hormone therapy use on breast cancer risk: evidence from the E3N cohort. Am J Clin Nutr 2015, 102:966-973. doi: 10.3945/ajcn.114.104323
  • Krishnan, A, et.al. The Potential Therapeutic Benefits of Vitamin D in the Treatment of Estrogen Receptor Positive Breast Cancer Steroids. 2012 Sep; 77(11): 1107–1112. doi: 10.1016/j.steroids.2012.06.005
  • McDonnell, S, et.al. Breast cancer risk markedly lower with serum 25-hydroxyvitamin D concentrations ≥60 vs <20 ng/ml (150 vs 50 nmol/L): Pooled analysis of two randomized trials and a prospective cohort. PLOS One. June 15, 2018. doi: 10.1371/journal.pone.0199265

D Vitamini Hakkında Daha Fazla...