ÇOCUKLAR İÇİN

HER GÜN

5 ml

YETİŞKİNLER İÇİN

HER GÜN

10 ml

Çinko, egzama tedavisinde kullanılır mı?

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp

Vücudunuzun her yerinde bulunan çinko , diğer şeylerin yanı sıra bağışıklık sisteminizin ve metabolizmanızın işleyişi için önemli olan temel bir eser elementtir.

Bazı araştırmalar çinkonun egzama semptomlarına yardımcı olabileceği sonucuna işaret ediyor gibi görünüyor .

Çinko, anti-inflamatuar özelliklere sahiptir ve yeni epitel ile bir cilt yarasının yeniden yüzeylenmesini arttırır. Ayrıca, çinko oksit macunu uzun süredir bebek bezi döküntülerinin tedavisinde yatıştırıcı ve kaşıntı önleyici bir madde olarak kullanılmaktadır .

Araştırma ne diyor?

 • Bir 2014 incelemesine göre, klobetasol kremine çinko sülfat eklendiğinde, kronik el egzaması olan kişiler için çinko sülfatsız kreme göre istatistiksel olarak anlamlı bir gelişme gösterdi. Araştırmacılar ayrıca güçlü antibakteriyel ve antioksidan etkisiyle topikal çinko oksitin atopik dermatit tedavisinde de kullanıldığını belirttiler .
 • Bir 2016 çalışması, çinko eksikliği ve atopik dermatitin birçok özelliği paylaştığı sonucuna varmıştır, ancak olası bir neden-sonuç ilişkisini belirlemek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu hissetmiştir.
 • Bir 2013 çalışması, çinko oksit emdirilmiş tekstillerin kullanılması, tekstilleri kullanan atopik dermatitli kişilerin, tekstilleri kullanmayanlara göre hastalık şiddeti, kaşıntı ve subjektif uykuda önemli iyileşme gösterdiğini göstermiştir.

Egzamanızı tedavi etmek için çinkonun kullanılıp kullanılamayacağını görmek için doktorunuzla veya dermatoloğunuzla konuşun.

Çinko ve egzama kaşıntısı

Egzama inanılmaz derecede kaşıntılı olabilir. Egzama kaşıntısı ile başa çıkmak için bir ev çaresi kalamin losyonudur. Kalamin losyonundaki birincil bileşenlerden biri çinko oksittir.

Bir araştırmada, çinkonun, mast hücre degranülasyonunu engellediği ve kaşıntıya katkıda bulunabilecek histamin salgısını azaltarak kaşıntı için yararlı bir tedavi seçeneği olduğunu gösterir.

Çinko ve hassas cilt

Hassas bir cildiniz olsun ya da olmasın , tüm cilt ürünleri potansiyel olarak yan etkilere neden olabilir.

Egzamanız için çinko içeren yeni bir ürün seçtiyseniz, olası alerjik reaksiyonları belirlemek için bir test yapmayı düşünün .

Yama testi yapmak için:

 1. Küçük bir cilt parçası tanımlayın. Kolunuzun veya bileğinizin içi gibi kolayca gözlemlenen bir alan seçin.
 2. Seçilen alana az miktarda ürün uygulayın ve 24 saat bekleyin.
 3. Kızarıklık, kurdeşen veya kızarıklık olursa ürünü tekrar kullanmayın. Herhangi bir yan etki görmüyorsanız, ürünü vücudunuzun diğer bölgelerine uygulamayı düşünün.

Üründe bilinen herhangi bir alerjen olup olmadığını belirlemek için daima etiketi okuyun. Ayrıca etiketteki talimatları takip etmeyi de unutmayın.

Çinko eksikliği

Erken evrelerinde çinko eksikliği atopik dermatite benzer. Eksikliği nadir olmasına rağmen, çinko eksikliği vücudunuzun yeni, sağlıklı hücreler üretememesi ile karakterizedir.

Belirtiler şunları içerebilir:

 • iştah kaybı
 • bozulmuş bağışıklık fonksiyonu
 • iyileşmeyen yaralar
 • açıklanamayan kilo kaybı
 • uyanıklık eksikliği
 • saç kaybı
 • koku alma duyusunda azalma
 • azaltılmış tat duyusu

Çinko eksikliği tipik olarak diyet değişiklikleri veya takviyeler yoluyla tersine çevrilir .

Özetle...

Çinko, vücudunuzdaki çeşitli işlevleri destekleyen temel bir besindir. Araştırmalar, cildinize ve egzamaya yardımcı olabileceğini gösteriyor.

Ek veya topikal krem ​​olarak çinkonun özel durumunuz için iyi bir seçim olup olmadığını belirlemek için dermatoloğunuz veya doktorunuzla konuşun.

Imucore24, makale içeriklerini desteklemek için hakemli araştırmalar dahil olmak üzere yalnızca yüksek kaliteli kaynakları kullanır.

 • Gupta M, et al. (2014). Dermatolojide çinko tedavisi: Bir inceleme.
  ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4120804/
 • Karabacak E, et al. (2016). Atopik dermatitli hastalarda eritrosit çinko düzeyi ve SCORAD indeksi ile ilişkisi.
  ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5110625/
 • Çinko. (2018).
  medlineplus.gov/druginfo/natural/982.html
 • Çinko [Bilgi sayfası]. (2019).
  ods.od.nih.gov/factsheets/Zinc-HealthProfessional/

Çinko Hakkında Daha Fazla...