ÇOCUKLAR İÇİN

HER GÜN

5 ml

YETİŞKİNLER İÇİN

HER GÜN

10 ml

Çinko ve Erektil Disfonksiyon Arasındaki Bağlantı

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp

Erektil disfonksiyon (ED), erkeklerin uğraştığı en yaygın cinsel sorunlardan biridir. Besin eksikliklerinden klinik depresyona kadar değişen bir dizi farklı ED nedeni vardır. Tedavi seçeneklerini keşfetmeden önce sorunun nedenini belirlemek için bir tıp uzmanıyla ED hakkında konuşmak önemlidir. Bununla birlikte, son yıllarda erektil disfonksiyonun çinko eksikliğinin bir belirtisi olduğu bulunmuştur.

Düşük çinko seviyeleri, sağlıkla ilgili çeşitli sorunların nedeni olabilir. Çinko, hücrelerin besinleri metabolize etmek için kullandığı önemli bir mineraldir. Bağışıklık fonksiyonu, DNA ve protein üretimi ve hücre bölünmesi, vücuttaki çinko seviyeleri ile ilgilidir. Çinko ayrıca erkek vücudunun testosteron üretmesini sağlar. Bu nedenle çinko seviyeleriniz erektil disfonksiyonu etkileyebilir.

Önemine rağmen, birçok yetişkin yeterli çinko almaz.

Çinko Eksikliği

Çinko, toprakta doğal olarak oluşan bir eser metalik elementtir. Bazı sebzeler, etler ve deniz ürünleri diğerlerinden daha fazla çinko içeriğine sahiptir. Bu, çeşitli bir diyet yoluyla çinko elde etmeyi oldukça kolaylaştırır. Çoğu insan yedikleri gıdalardan bir miktar çinko aldığından, çinko eksikliği nadirdir. Ancak çinko seviyeleri önerilen eşiğin altına düştüğünde sorunlar başlar.

Belirtiler

Çinko eksikliğinin yan etkilerinden bazıları şunlardır:

 • çocuklarda yavaş büyüme
 • hastalıklarla mücadelede sorun
 • kilo kaybı
 • iştahsızlık

Eğer ele alınmazsa, çinko eksikliği diğer şeylerin yanı sıra saç dökülmesine, göz ve cilt lezyonlarına ve gecikmiş yara iyileşmesine neden olabilir. Düşük çinko, hipogonadizm ve iktidarsızlık vakalarında bilinen bir suçludur.

Çinko Eksikliği için Risk Faktörleri

Bazı insan gruplarının düşük çinko seviyelerine sahip olma olasılığı daha yüksektir. Çinko eksikliği riskinde artışa neden olabilecek durumlar şunlardır:

 • mide-bağırsak hastalıkları
 • yeme bozuklukları
 • tamamen vejetaryen veya düşük proteinli bir diyet

Yüksek düzeyde alkol tüketimi çinko eksikliğine neden olabilir. Bazı ilaçlar çinko seviyelerini azaltabilir. Bunlara ACE inhibitörleri, tiyazid diüretikleri ve Prilosec gibi mide asidi azaltıcıları dahildir.

Çinko Eksikliği ve Erektil Disfonksiyon

1996 yılında yapılan bir çalışma çinko ve testosteron seviyeleri arasında çok net bir ilişki olduğunu göstermiştir. Genç erkekler, çinko eksikliği geliştirmeleri için çok az çinko içeren bir diyetle beslendi. Testosteron seviyeleri ölçüldü ve 20 haftalık düşük çinko diyetinden sonra önemli bir düşüş (neredeyse yüzde 75) oldu.

Çalışma ayrıca yaşlı erkeklerde çinko takviyesini de inceledi. Araştırmacılar artan çinko alımıyla yaşlı popülasyondaki testosteron düzeylerinin neredeyse iki katına çıktığını gösterdi. Bu, çinkonun testosteron üretimi üzerinde bir etkisi olduğuna dair oldukça güçlü bir kanıttır.

Çinko ve cinsel işlev arasındaki ilişkiyi tekrar test etmek için 2009 yılında hayvan araştırması yapıldı. Günde 5 miligram çinko takviyesi ile tedavi edilen sıçanların daha iyi cinsel işleve sahip olduğu gösterildi. Bu özel çalışma, erkeklerde çinkonun uyarılma ve ereksiyonun sürdürülmesi üzerinde olumlu bir etkisi olduğu sonucuna varmıştır.

2013 yılında yapılan bir araştırma, koku alma duyusunun özellikle genç erkeklerde libido için gerçekten önemli olabileceğini gösteriyor. Bu, koku duyusunu azaltabilen çinko eksikliğinin libidoyu da azaltabileceği anlamına gelir. Çinko sadece testosteron seviyesini etkilemekle kalmaz, aynı zamanda uyarılmayı indükleyen ince kimyasalları tespit etme yeteneğinin kaybına da neden olabilir.

Erektil Disfonksiyon Tedavisi

ED’si olan çoğu erkeğin mutlaka anormal testosteron seviyeleri yoktur. Kalp hastalığı, diyabet, sinir sistemi koşulları, yaralanmalar ve stresin ED’ye neden olma olasılığı daha yüksektir. Ancak hipogonadizm veya yetersiz testosteron bazı erkeklerde ED’ye neden olabilir. Bu iki problem çinko eksikliğine bağlanabilir.

Erkekler yaşlandıkça testosteron seviyeleri doğal olarak azalır ve bazı ilaçlar testosteron seviyelerini etkileyebilir. Hiper veya hipotiroidizm testosteron ve libidoyu etkileyebilir. Ve çinko, çinko eksikliği olanlarda testosteron seviyeleri üzerinde dramatik bir etkiye sahip olabilir.

Takviye olarak çinko almak, ED ile ilgili yardım arayanlar için birçok tedaviden sadece biridir. Birçok erkek reçeteli ilaçların etkinliğini artırmak için takviye kullanır. ED semptomlarını hafifletmeyi amaçlayan diğer bazı doğal takviyeler arasında Kore kırmızı ginsengi, L-Arginin, karnitin ve DHEA bulunur.

Çinko tedavisi, önemli bir nedenden dolayı bu diğer tedavilerden biraz farklıdır. Hastanın çinko eksikliği olması koşuluyla, çinko tedavileri vücudun doğal testosteron düzeylerini iyileştirebilir. ED semptomlarını hafifletmek için doğal takviyelerin etkinliği hakkında kesin kanıtlar sağlamak için çalışmalar halen yürütülmektedir.

Çinko Takviyeleri

Yetişkin bir erkek için günde 11 miligram çinko, tüketilmesi gereken ideal miktar olarak kabul edilir. Kadınlar çinko alımını günde 8 miligramla sınırlamalıdır.

Yüksek proteinli bir diyet genellikle yeterli çinko içerir. Sığır eti, domuz eti, kuzu eti ve tavuk gibi etler iyi çinko kaynaklarıdır. Fındık, kepekli tahıllar, baklagiller ve maya da çinko içerir.

Çinko takviyeleri multivitaminlerde veya çinko glukonat, çinko sülfat veya çinko asetat olarak mevcuttur. Çinko orotat, aside damıtılmış çinkodur ve insan vücudu için en erişilebilir çinko şekli olarak kabul edilir.

Çinko Uyarıları

Amerikan CDC (hastalık kontrol ve önleme merkezi),ne göre önerilen diyet miktarını aşan çinko seviyelerinin alınması, ishal, kusma ve mide kramplarına neden olacaktır. Önerilen günlük çinko tüketiminin maksimum miktarı günde 40 miligramdır. Çok fazla çinko alımının belirtileri mide bulantısı ve baş ağrısını içerir. Çok fazla çinko aldığınızdan şüphelenmek için bir nedeniniz varsa, bir tıp uzmanına başvurun.
İnsan vücudu herhangi bir zamanda sadece 2 veya 3 gram çinko içerir. Çinko vücutta organlarda, kanda ve kemiklerde dağılır. Çinko eksikliğini teşhis etmek zor olabilir. Düşük bir kan çinko seviyesi bir eksikliği gösterirken, normal bir kan seviyesi mutlaka bir eksikliğin olmadığını göstermez. Saçın çinko açısından incelenmesi veya çinko tat testi (ZTT) de çinko eksikliği tanısında destekleyici kanıt olarak kullanılabilir.

Yüksek çinko seviyelerinin vücuttaki mevcut bakırı azaltabileceğini ve demir seviyelerini etkileyebileceğini belirtmek önemlidir. Yüksek çinko seviyeleri, farklı ilaç türlerini de etkileyebilir.

Özetle...

Çinko vücudun her yerine dağılır, bu nedenle kan testi ile test etmek zordur. Erektil disfonksiyonla ilgili sorunlarınız varsa veya çinko eksikliğiniz olabileceğinden şüpheleniyorsanız doktorunuzla konuşun. Bir tıp uzmanı, testosteron seviyenizi kontrol edebilecek ve ED’nizi tedavi etmek için çinko takviyeleri kullanmanın uygun bir eylem planı olup olmadığını belirleyebilecektir.

Imucore24, makale içeriklerini desteklemek için hakemli araştırmalar dahil olmak üzere yalnızca yüksek kaliteli kaynakları kullanır.

 • Dissanayake, D., Wijesinghe, P., Ratnasooriya, W., & Wimalasena, S. (2009). Effects of zinc supplementation on sexual behavior of male rats. Journal of Human Reproductive Sciences, 2(2), 57–61
  doi.org/10.4103/0974-1208.57223
 • Ottaviano, G., Zuccarello, D., Frasson, G., & Scarpa, B. (2013, May 1). Olfactory sensitivity and sexual desire in young adult and elderly men: An introductory investigation. American Journal of Rhinology & Allergy27(3), 157-161. Retrieved from 
  ingentaconnect.com/content/ocean/ajra/2013/00000027/00000003/art00004?crawler=true
 • Prasad, A. S., Mantzoros, C. S., Beck, F. W., Hess, J. W., & Brewer, G. J. (1996, May). Zinc Status and Serum Testosterone Levels of Healthy Adults. Nutrition, 12(5), 344-8
  ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8875519
 • Public health statement for zinc. (2005, August). Retrieved from
  atsdr.cdc.gov/PHS/PHS.asp?id=300&tid=54
 • Raijer, J. (2000) Relationship between testosterone and erectile dysfunction. Reviews in Urology, 2(2), 122-128. Retrieved from 
  ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1476110/
 • Zinc. (2013, November)
  mayoclinic.org/drugs-supplements/zinc/background/hrb-20060638
 • Zinc, fact sheet for professionals. (2013, June). Retrieved from 
  ods.od.nih.gov/factsheets/Zinc-HealthProfessional/#h5

Çinko Hakkında Daha Fazla...