ÇOCUKLAR İÇİN

HER GÜN

5 ml

YETİŞKİNLER İÇİN

HER GÜN

10 ml

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp

Çinko, vücudunuzda 100’den fazla kimyasal reaksiyonda yer alan önemli bir mineraldir.

Büyüme, DNA sentezi ve normal tat algısı için gereklidir. Ayrıca yara iyileşmesini, bağışıklık fonksiyonunu ve üreme sağlığını destekler. (1)

Sağlık uzmanları, yetişkinler için günde 40 mg çinko için tolere edilebilir üst alım seviyesini (UL) belirlemiştir. UL, bir besinin önerilen en yüksek günlük miktarıdır. Çoğu insan için bu miktarın olumsuz yan etkilere neden olması olası değildir.(1,2)

Çinko içeriği yüksek gıda kaynakları arasında kırmızı et, kümes hayvanları, deniz ürünleri, kepekli tahıllar ve güçlendirilmiş tahıllar bulunur. İstiridye (85 gram), porsiyonda günlük değerin % 493’üne kadar en yüksek miktarı içerir.(1)

Bazı gıdalar UL’nin çok üzerinde miktarlar sağlayabilse de, gıdalarda doğal olarak oluşan çinkodan kaynaklanan çinko zehirlenmesi vakası bildirilmemiştir. (2)

Bununla birlikte, çinko zehirlenmesi, multivitaminler de dahil olmak üzere diyet takviyelerinden veya çinko içeren ev ürünlerinin kazara yutulmasından kaynaklanabilir.

İşte çinko doz aşımının en yaygın 7 belirtisi ve semptomu

1. Bulantı ve Kusma

Mide bulantısı ve kusma, çinko toksisitesinin yaygın olarak bildirilen yan etkileridir.

Soğuk algınlığı tedavisinde çinko takviyelerinin etkinliği üzerine yapılan 17 çalışmanın gözden geçirilmesi, çinkonun soğuk algınlığı süresini azaltabileceğini, ancak yan etkilerin yaygın olduğunu buldu. Aslında, çalışma katılımcılarının %46’sı mide bulantısı bildirdi. (3)

225 mg’ın üzerindeki dozlar kusturucudur, bu da kusmanın muhtemel olduğu ve hızlı bir şekilde ortaya çıkabileceği anlamına gelir. Bir vakada, 570 mg’lık tek bir çinko dozundan sadece 30 dakika sonra şiddetli bulantı ve kusma başladı. (4,5)

Bununla birlikte, daha düşük dozlarda da kusma meydana gelebilir. Günde 150 mg çinko alan 47 sağlıklı insanda yapılan altı haftalık bir çalışmada, yarısından fazlası bulantı ve kusma yaşadı. (6)

Kusma, vücudun toksik miktarlarda çinkodan kurtulmasına yardımcı olsa da, daha fazla komplikasyonu önlemek için yeterli olmayabilir.

Zehirleyebilecek miktarda çinko tükettiyseniz, hemen tıbbi yardım alın.

Mide bulantısı ve kusma, toksik miktarlarda çinko alımına karşı yaygın ve genellikle ani reaksiyonlardır.

2. Mide Ağrısı ve İshal

Tipik olarak, mide ağrısı ve ishal, bulantı ve kusma ile birlikte ortaya çıkar.

Çinko takviyeleri ve soğuk algınlığı üzerine 17 çalışmanın bir incelemesinde, katılımcıların yaklaşık %40’ı karın ağrısı ve ishal bildirdi (3)

Daha az yaygın olmasına rağmen, bağırsak tahrişi ve gastrointestinal kanama da bildirilmiştir.

Bir vaka çalışmasında, bir kişi akne tedavisi için günde iki kez 220 mg çinko sülfat aldıktan sonra bağırsak kanaması yaşadı. (7)

Ayrıca, %20’den fazla çinko klorür konsantrasyonlarının, gastrointestinal sistemde aşırı korozif hasara neden olduğu bilinmektedir.(8,9)

Çinko, klorür diyet takviyelerinde kullanılmaz, ancak ev ürünlerinin kazara yutulması nedeniyle zehirlenme meydana gelebilir. Yapıştırıcılar, dolgu macunları, lehim pastaları, temizlik kimyasalları ve ahşap kaplama ürünlerinin tümü çinko klorür içerir.

Mide ağrısı ve ishal çinko toksisitesinin yaygın semptomlarıdır. Bazı durumlarda, ciddi gastrointestinal hasar ve kanama meydana gelebilir.

3. Grip Benzeri Belirtiler

Belirlenen UL’den daha fazla çinko almak ateş, titreme, öksürük, baş ağrısı ve yorgunluk gibi grip benzeri semptomlara neden olabilir.(10)

Bu semptomlar, diğer mineral toksisiteleri de dahil olmak üzere birçok durumda ortaya çıkar. Bu nedenle çinko toksisitesini teşhis etmek zor olabilir.

Doktorunuz, şüpheli bir mineral toksisitesi için ayrıntılı tıbbi ve diyet geçmişinize ve ayrıca kan testlerine ihtiyaç duyabilir.

Takviye alıyorsanız, bunları sağlık uzmanınıza açıkladığınızdan emin olun.

Çinko da dahil olmak üzere çeşitli minerallerin toksik miktarları nedeniyle grip benzeri semptomlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle, uygun tedaviyi sağlamak için tüm takviyeleri sağlık uzmanınıza açıklamanız önemlidir.

4. Düşük “İyi” HDL Kolesterol

“İyi” HDL kolesterol, hücrelerinizdeki kolesterolü temizleyerek kalp hastalığı riskinizi azaltır, böylece arter tıkayan plak oluşumunu önler.

Yetişkinler için sağlık otoriteleri 40 mg/dL’den yüksek bir HDL önermektedir. Düşük seviyeler sizi daha yüksek kalp hastalığı riskine sokar.

Çinko ve kolesterol düzeyleri üzerine yapılan birkaç çalışmanın gözden geçirilmesi, günde 50 mg’dan fazla çinko takviyesinin “iyi” HDL seviyenizi düşürebileceğini ve “kötü” LDL kolesterolünüz üzerinde herhangi bir etkisi olmayacağını düşündürmektedir. (11,12,13)

İnceleme ayrıca, günde 30 mg çinko dozunun – çinko için UL’den daha düşük – 14 haftaya kadar alındığında HDL üzerinde hiçbir etkisi olmadığını belirtiyor. (11)

Birkaç faktör kolesterol seviyelerini etkilerken, düzenli olarak çinko takviyesi alıyorsanız bu bulgular dikkate alınması gereken bir şeydir.

Önerilen seviyelerin üzerinde düzenli çinko alımı, “iyi” HDL kolesterol seviyelerinde düşüşe neden olabilir ve bu da sizi daha yüksek kalp hastalığı riskine sokabilir.

5. Zevkinizdeki Değişiklikler

Çinko tat alma duyunuz için önemlidir. Aslında çinko eksikliği, hipoguzi adı verilen bir duruma, tat alma yeteneğinizde bir işlev bozukluğuna neden olabilir. (1)

İlginç bir şekilde, önerilen seviyeleri aşan çinko, ağzınızda kötü veya metalik bir tat da dahil olmak üzere tat değişikliklerine neden olabilir.

Tipik olarak, bu semptom, soğuk algınlığı tedavisi için çinko pastilleri (öksürük damlaları) veya sıvı takviyeleri araştıran çalışmalarda rapor edilir.

Bazı çalışmalar faydalı sonuçlar bildirse de, kullanılan dozlar genellikle günde 40 mg UL’nin oldukça üzerindedir ve yan etkiler yaygındır. (3)

Örneğin, bir haftalık bir çalışmaya katılanların %14’ü, uyanıkken her iki saatte bir 25 mg çinko tabletleri ağızlarında çözdükten sonra tat bozukluğundan şikayet etti. (14)

Sıvı takviyesi kullanan başka bir çalışmada, katılımcıların %53’ü metalik bir tat bildirmiştir. Ancak, bu semptomların ne kadar sürdüğü belirsizdir. (15)

Çinko pastilleri veya sıvı takviyeleri kullanıyorsanız, ürün belirtilen şekilde alınsa bile bu semptomların ortaya çıkabileceğini unutmayın. (16)

Çinko tat algısında rol oynar. Aşırı çinko, özellikle pastil veya sıvı takviyesi olarak alındığında ağzınızda metalik bir tada neden olabilir.

6. Bakır Eksikliği

Çinko ve bakır, ince bağırsağınızda emilim için rekabet eder.

Belirlenen UL’nin üzerindeki çinko dozları, vücudunuzun bakırı emme kabiliyetine müdahale edebilir. Zamanla, bu bakır eksikliğine neden olabilir. (2)

Çinko gibi bakır da önemli bir mineraldir. Demir emilimine ve metabolizmasına yardımcı olarak kırmızı kan hücresi oluşumu için gerekli hale getirir. Beyaz kan hücresi oluşumunda da rol oynar. (17) 

Kırmızı kan hücreleri vücudunuzda oksijen taşırken, beyaz kan hücreleri bağışıklık fonksiyonunuzda kilit oyunculardır.

Çinko kaynaklı bakır eksikliği, çeşitli kan hastalıklarıyla ilişkilidir. (17,18,19)

Demir eksikliği anemisi: Vücudunuzdaki yetersiz miktarda demir nedeniyle sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin eksikliği .
Sideroblastik anemi: Demiri düzgün bir şekilde metabolize edememe nedeniyle sağlıklı kırmızı kan hücrelerinin eksikliği.
Nötropeni: Oluşumlarındaki bir bozulma nedeniyle sağlıklı beyaz kan hücrelerinin eksikliği.
Bakır eksikliğiniz varsa bakır takviyelerinizi çinko ile karıştırmayın.

Günde 40 mg'ın üzerindeki düzenli çinko dozları, bakır emilimini engelleyebilir. Bu, çeşitli kan hastalıklarıyla ilişkili olan bakır eksikliğine neden olabilir.

7. Sık Enfeksiyonlar

Çinko bağışıklık sistemi işlevinde önemli bir rol oynamasına rağmen, çok fazla çinko bağışıklık yanıtınızı baskılayabilir.(17)

Bu genellikle anemi ve nötropeninin bir yan etkisidir, ancak çinko kaynaklı kan hastalıklarının dışında da ortaya çıktığı gösterilmiştir.

Test tüpü çalışmalarında fazla çinko, bir tür beyaz kan hücresi olan T hücrelerinin işlevini azalttı. T hücreleri, zararlı patojenlere bağlanarak ve onları yok ederek bağışıklık yanıtınızda merkezi bir rol oynar. (17,20,21)

İnsan çalışmaları da bunu desteklemektedir, ancak sonuçlar daha az tutarlıdır.

11 sağlıklı erkekte yapılan küçük bir çalışma, altı hafta boyunca günde iki kez 150 mg çinko aldıktan sonra bağışıklık tepkisinin azaldığını buldu.(22)

Bununla birlikte, bir ay boyunca günde üç kez 110 mg çinko takviyesinin yaşlı yetişkinler üzerinde karışık etkileri oldu. Bazıları azalmış bir bağışıklık tepkisi yaşarken, diğerleri gelişmiş bir tepkiye sahipti. (23)

UL'nin üzerindeki dozlarda çinko takviyesi almak, bağışıklık tepkinizi baskılayarak sizi hastalık ve enfeksiyonlara karşı daha duyarlı hale getirebilir.

Tedavi seçenekleri

Çinko zehirlenmesi yaşıyor olabileceğinizi düşünüyorsanız, derhal en yakın acil servise başvurun.

Çinko zehirlenmesi potansiyel olarak yaşamı tehdit eder. Bu nedenle, hemen tıbbi yardım almak önemlidir.

Sütün içindeki yüksek miktarda kalsiyum ve fosfor, gastrointestinal sistemdeki çinko emilimini engellemeye yardımcı olabileceğinden, süt içmeniz önerilebilir. Aktif kömür, benzer bir etkiye sahiptir. (24)

Şiddetli zehirlenme vakalarında şelatlayıcı ajanlar da kullanılmıştır. Bunlar kanda bağlanarak fazla çinkonun vücuttan atılmasına yardımcı olur. Daha sonra hücreleriniz tarafından emilmek yerine idrarınızla atılır.

Çinko zehirlenmesi potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir durumdur. Derhal tıbbi yardım almak önemlidir.

Özetle...

Bazı gıdalar günde 40 mg UL’nin oldukça üzerinde çinko içermesine rağmen, gıdalarda doğal olarak oluşan çinkodan kaynaklanan herhangi bir çinko zehirlenmesi vakası bildirilmemiştir.

Bununla birlikte, aşırı dozda çinko, diyet takviyelerinden veya kazara aşırı alımdan kaynaklanabilir.

Çinko toksisitesinin hem akut hem de kronik etkileri olabilir. Semptomlarınızın şiddeti büyük ölçüde doz ve alım süresine bağlıdır.

Yüksek dozda çinkonun akut yutulması ile gastrointestinal semptomlar olasıdır. Çinko içeren ev ürünlerinin kazara yutulması gibi ciddi durumlarda, gastrointestinal korozyon ve kanama meydana gelebilir.

Uzun süreli kullanım, düşük “iyi” HDL kolesterol, bakır eksikliği ve bastırılmış bir bağışıklık sistemi gibi daha az ani ancak ciddi yan etkilere neden olabilir.

Genel olarak, yalnızca bir tıp uzmanının gözetiminde yerleşik UL’yi aşmalısınız.

Imucore24, makale içeriklerini desteklemek için hakemli araştırmalar dahil olmak üzere yalnızca yüksek kaliteli kaynakları kullanır.

1. https://ods.od.nih.gov/factsheets/Zinc-HealthProfessional/
2. https://www.nap.edu/read/10026/
3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22566526
4. https://www.tandfonline.com/doi/abs/10.1081/CLT-100102426
5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9541053
6. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3547053
7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/147123
8. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8177810
9. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7515217
10. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9891606
11. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16943449
12. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/7420708
13. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3163879
14. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6367635
15. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/2665639
16. https://www.consumerlab.com/reviews/Zinc-Supplements-Lozenges-Review/zinc/
17. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2872358/
18. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/10802505
19. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22080848
20. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9368606
21. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15094748
22. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6471270
23. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6972165
24. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/17533814

Çinko Hakkında Daha Fazla...