ÇOCUKLAR İÇİN

HER GÜN

5 ml

YETİŞKİNLER İÇİN

HER GÜN

10 ml

A Vitamini içeren 10 besin kaynağı

Meyve ve sebzeler açısından zengin bir beslenme alışkanlığınız varsa, muhtemelen yeterince A vitamini alıyorsunuzdur. Ancak emin değilseniz, günlük menünüze A vitamini içeren 10 besin kaynağı içinden herhangi birini eklemeniz yardımcı olabilir.

A Vitamini, Sağlıklı Beslenme

A vitamini, D, E ve K vitamini ile birlikte yağda çözünen vitaminlerden biridir. Bağışıklık sistemi işlevi, normal görme, üreme ve hücre büyümesi için gereklidir. Klinik çalışmalara göre, erkekler yaklaşık 900 mikrogram, kadınlar ise günde yaklaşık 700 mikrograma ihtiyac duymaktadır.

A vitamini gıda takviyesi olarak bulunmasına rağmen, bu temel vitamini yediğiniz gıdalardan almanız daha iyidir. A vitamini için ilk on gıdayı görmek için makalemize göz atın.

1. Tatlı Patates

Bir orta boy tatlı patateste yaklaşık 900 mikrogram A vitamini, artı bol miktarda C vitamini, demir, potasyum ve lif bulunur.

2. Pişmiş Ispanak

Koyu yeşil yapraklı sebzeler A vitamini bakımından zengindir. Ispanak ta K vitamini, kalsiyum ve magnezyum dahil çoğu mineral bakımından yüksektir. Kalorisinin düşük olması nedeniyle çok sağlıklı bir garnitür olabilir.

Bir fincan pişmiş ıspanak, 943 mikrogram A vitamini içerir ve bu değer tüm bir gün için yeterlidir.

3. Bal Kabağı

Grup olarak kabaklar A vitamini bakımından yüksektir, ancak balkabağı en çok A vitamini içeren türüdür. Aynı zamanda potasyum, kalsiyum ve C vitamini bakımından da zengindir. Bununla birlikte çok fazla kalorisi yoktur. Bir fincan küp küp pişmiş kabak 82 kaloriye sahiptir.

4. Havuç

Havucun A vitamini bakımından yüksek olduğu bilinmektedir. Tek bir orta boy havuç 509 mikrogram A vitamini içerir. 

5. Kavun

Kavun , A vitamini açısından zengin diğer bir meyvedir. Yazın meyve salatalarında veya tek başına tüketilfiğinde mükemmeldir. Bir fincan kavun küpünde 270 mikrogram A vitamini bulunur. Ayrıca C vitamini, magnezyum ve potasyum açısından da yüksek bir kaynaktır.

6. Kırmızı Dolmalık Biber

Kırmızı dolmalık biberler (veya tatlı dolmalık biberler) besleyici ve lezzetlidir. Bir biber sadece 37 kalori ve 187 mikrogram A vitamini içerir. Salatalara ve garnitürlere güzel bir kırmızı renk verir.

7. Mango

Bir mangoda 181 mikrogram A vitamini ve bir günlük ihtiyacınıza yetecek kadar C vitamini ve biraz da K vitamini vardır. Mango ayrıca smoothie malzemeleri için harika bir meyvedir.

8. Börülce

Börülce, koyu yeşil, turuncu ve kırmızı sebzeler ve meyveler kadar A vitamini içermez, ancak bir fincanı yaklaşık 60 mikrogram içerir. Ayrıca yaklaşık 160 kalori içermekle birlite bol miktarda lif, protein ve makul miktarda K vitamini içerir.

9. Kayısı

Kayısı , A vitamini ve potasyum bakımından yüksek, ancak kalori olarak düşüktür. Bir fincan kayısı diliminde 158 mikrogram A vitamini, 79 kalori ve 3 gramın üzerinde lif bulunur. Bir kayısı tek başına veya bir avuç kuruyemiş ile iyi bir atıştırmalık olabilir.

10. Pişmiş Brokoli

Brokoli, pek çok vitamin, mineral ve lif içeren başka bir besindir. Bir fincan pişmiş ve doğranmış brokoli yaklaşık 120 mikrogram A vitamini ve sadece 54 kalori içerir.