ÇOCUKLAR İÇİN

HER GÜN

5 ml

YETİŞKİNLER İÇİN

HER GÜN

10 ml

E Vitamini içeren 10 besin kaynağı

Meyve ve sebzelerden zengin bir beslenme alışkanlığınız varsa, muhtemelen yeterince E Vitamini alıyorsunuzdur. Ancak emin değilseniz, günlük menünüze E Vitamini içeren 10 besin kaynağı içinden herhangi birini eklemeniz yardımcı olabilir.

E Vitamini, Sağlıklı Beslenme

E Vitamini , bağışıklık sisteminin düzgün çalışması için gerekli olan, kan trombositlerinin pıhtılaşmasını ve kan damarı duvarlarına yapışmasını önleyen, yağda çözünen bir vitamindir. Serbest radikallere maruz kalma nedeniyle hücrelere zarar gelmesini önleyen bir antioksidan olarak da çalışabilir .

Ortalama bir yetişkinin her gün yaklaşık 11 miligram (veya 10.4 IU) E vitaminine ihtiyacı vardır.

İşte aynı zamanda iyi E vitamini kaynakları olan 10 sağlıklı besin.

1. Badem

Badem , B kompleks vitaminleri, potasyum, çinko, magnezyum, kalsiyum ve demir ile birlikte mükemmel bir E vitamini kaynağıdır. 30 gramı (yaklaşık 23 çekirdek) 7 miligramdan fazla E vitamini içerir, bu da tüm gün için ihtiyacınız olanın yaklaşık yarısı kadardır.

2. Brokoli

Brokoli , A, K ve C vitamini, kalsiyum ve antioksidanlar dahil her türlü besin maddesi ile yüklüdür ve düşük kalorilidir. Aynı zamanda iyi bir E vitamini kaynağıdır – ortalama büyüklükte dört brokoli 1 mg E Vitamini içerir.

3. Kanola Yağı

Kanola yağı , iyi bir tekli doymamış ve omega-3 yağ asitleri ile E vitamini kaynağı olan çok yönlü bir bitkisel yağdır. Bir çorba kaşığı yaklaşık 2,5 miligram E vitamini içerir. Kanola yağı yemek pişirirken veya salata sosları için bir temel bir bileşen olarak kullanılabilir.

4. Fındık

Fındık , kalsiyum ve demir gibi mineraller, lif ve tekli doymamış yağlar açısından zengin olduğu için sağlıklı bir gıdadır. 30 gram fındık (yaklaşık 21 çekirdek), günlük ihtiyacınızın yüzde 25’inden biraz fazlası olan 4 miligramın üzerinde E vitamini içerir.

5. Kivi

Kivi, C vitamini, kalsiyum, potasyum ve magnezyum bakımından zengindir. Ayrıca, bir adet kivide 1 miligram E vitamini vardır. Kivi de iyi bir lif kaynağıdır ve kalorisi oldukça düşüktür, bu nedenle ara öğünlerde mükemmeldirler.

6. Mango

Mango , A ve C vitaminlerinin yanı sıra potasyum ve lif bakımından zengindir. Bir fincan mango parçası ayrıca 1.5 miligram E vitamini içerir. Dilimlenmiş mango, bir salatanın parçası olarak lezzetlidir veya smoothie’lerde bir bileşen olarak kullanılabilir.

7. Fıstık Ezmesi

Fıstık ezmesi, magnezyum, çinko, protein ve niasin bakımından zengin diğer sağlıklı bir besin kaynağıdır. İki yemek kaşığı fıstık ezmesi de yaklaşık 3 miligram E vitamini içerir. Şeker yükünü azaltmak için doğal fıstık ezmesi seçin.

8. Ispanak

Ispanak , çoğu vitamin ve mineral bakımından yüksek olan süper yiyeceklerden biridir, ayrıca harika bir lif kaynağıdır ve kalorisi çok düşüktür. Bir fincan pişmiş ıspanak neredeyse 4 miligram E vitamini içerir.

9. Ay Çekirdeği

Ayçiçeği tohumları besin açısından değerlidir çünkü kalsiyum, demir, potasyum, çinko ve folat bakımından zengindir. Ayrıca lif ve tekli doymamış yağlara sahiptirler. 30 gram ayçekirdeği ayrıca 7 miligram E vitamini içerir.

10. Domates

Domates besleyici ve düşük kalorilidir. C vitamini, A vitamini, lif ve potasyum bakımından zengindir. Bir fincan doğranmış domateste 1 miligram E vitamini bulunur. Domates sosları ve meyve suları da E vitamini bakımından yüksektir.