ÇOCUKLAR İÇİN

HER GÜN

5 ml

YETİŞKİNLER İÇİN

HER GÜN

10 ml

D Vitamini Bazı Kanser Tedavilerine Yardımcı Olabilir

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on pinterest
Share on whatsapp
D Vitamini Kanser Tedavisi

Yeterli D vitamini seviyesine sahip olmak, sağlığın birçok farklı yönü için önemlidir. D vitamininin kanser üzerindeki etkilerine gelince, pek çok cevaplanmamış soru var, ancak bilim adamları D vitamini eksikliğinin genellikle iyi bir şey olmadığı konusunda hemfikir olabilirler . Aslında son kanıtlar, yaşlı bireylerde diffüz büyük B hücreli lenfoma veya en yaygın Hodgkin dışı lenfoma türü olan DLBCL için yeterli D vitamini seviyelerinin önemli olduğunu göstermektedir.

D Vitamini Eksikliğiniz Olabilir mi?

Bir insan doğal olarak D vitamini nasıl alır? Ne yazık ki, Batı diyetlerinde yaygın olarak tüketilen çok az sayıda gıda doğal olarak D vitamini içerir ve çoğu insan eksiktir. Yaşlı yetişkinlerin çeşitli nedenlerden dolayı D vitamini eksikliği geliştirme riskinin daha yüksek olduğu düşünülmektedir. Yaşla birlikte cilt, D vitaminini eskisi kadar kuvvetli yapamaz. Ek olarak, yaşlı yetişkinler içeride daha fazla zaman geçirebilir ve beslenmelerinde yetersiz vitamin alımı olabilir.

Bazı yiyecekler, D vitamini ile güçlendirilmiştir. Yağlı balıklar ve morina karaciğeri yağı da iyi doğal kaynaklardır. Güneş başka bir doğal kaynaktır, ancak UV’ye maruz kalma ve cilt kanseri riski ile ilgili tüm uyarılar geçerlidir. Sabah 10 ile öğleden sonra 3 arasında güneşe maruz kalmak ciltte iyi miktarda D vitamini üretir, ancak maruz kalmanın mantıklı olması gerekir. Dahası, yeterli D vitamini almak için güneşlenmek birçok insan için pratik olmayabilir.

D vitamini durumunuz hakkında şüpheniz varsa, doktorunuzla herhangi bir belirti hakkında konuşun ve nerede durduğunuzu görmek için kan testi yaptırmayı isteyin. Serum 25-hidroksivitamin D’yi (25 [OH] D) ölçmek, eksik olup olmadığınızı belirlemek için en iyi testtir.

D Vitamini Kanseri Önler mi?

Umutlu olmak için sebepler var olsada birçok soru cevapsız kalmakta. Laboratuvar çalışmalarına göre, D vitamini eksikliği , belirli malignitelerin gelişmesine yardımcı oluyor gibi görünüyor, ancak uzmanlar, kanserin önlenmesi için rutin D vitamini önerilmeden önce daha fazla araştırmaya ihtiyaç olduğunu söylüyor.

Meme, prostat ve kolorektal kanserlerin önlenmesi için D vitamini üzerine yapılan çalışmalar tutarsız sonuçlar vermiştir.

D Vitamini ve Kan Kanserleri Arasındaki Bağlantı Nedir?

Lösemi ve lenfoma gibi kan kanserleri söz konusu olduğunda, kanıtlar D vitamininin aslında bazı kanser tedavilerinin işlerini yapmasına yardımcı olduğu fikrini desteklemektedir. Çalışmalar , kronik lenfositik lösemi (CLL) ve en yaygın Hodgkin dışı lenfoma türü olan diffüz büyük B hücreli lenfoma (DLBCL) dahil olmak üzere çeşitli kan kanseri türlerinde D vitamini eksikliği ile daha kötü prognoz arasında bir bağlantı olduğunu göstermiştir . Ancak bu çalışmalar geriye dönük olduğundan sebebi sonuçtan ayırmak zor olabilir. Bazı kanser tedavilerinin gücünü artırmak için D vitamini kullanılabilir mi? Bu açık bir soru olmaya devam ediyor, ancak veriler cesaret verici.

Ayrıca birçok kanser tedavisinin ve kanserin kendisinin düşük kemik kütlesine yol açma eğiliminde olduğu ve osteoporoz riskini artırdığı gerçeği de vardır, bu nedenle yeterli düzeyde kalsiyum ve D vitamini sağlamak bu riski yönetmenin bir parçası olabilir.

Imucore24, makale içeriklerini desteklemek için hakemli araştırmalar dahil olmak üzere yalnızca yüksek kaliteli kaynakları kullanır.

  • Byers SW, Rowlands T, Beildeck M, Bong YS. Mechanism of action of vitamin D and the vitamin D receptor in colorectal cancer prevention and treatment. Reviews in Endocrine & Metabolic Disorders. 2012;13(1):31-38.
  • Vitamin D. Fact Sheet for Health Professionals
  • Welsh J. Vitamin D and breast cancer: insights from animal models. American Journal of Clinical Nutrition. 2004;80(6);1721S-1724S.

D Vitamini Hakkında Daha Fazla...