ÇOCUKLAR İÇİN

HER GÜN

5 ml

YETİŞKİNLER İÇİN

HER GÜN

10 ml

B5 Vitamini : Faydaları, Eksikliği, Fazlalığı ve Daha Fazlası

Bu makalede B5 Vitamini Pantotenik Asit nedir, eksikliği, fazlalığı, faydaları ve yan etkileri nelerdir, bulunduğu besinler, B5 vitamini takviyesi ve gıda kaynakları hakkında tüm bilgiler paylaşılmıştır.

Pantotenik asit olarak da bilinen B5 Vitamini, vücuttaki tüm canlı hücrelerde bulunan, suda çözünür bir vitamindir.

Araştırmalar, besinleri gıdadan enerjiye dönüştürme, kan şekerini dengeleme, kötü kolesterolü azaltma, yüksek tansiyonu düşürme , sinir hasarı ve ağrısını önleme ve kalp yetmezliğini önleme gibi vücutta çok sayıda önemli B5 vitamin rolünün olduğunu göstermiştir.

B5
Vitamini (Pantotenik Asit)
10 ml'sinde 7 mg B5 Vitamini içeriği ile günlük ihtiyacınızın %117 sini Imucore24 ile karşılayabilirsiniz.
Diğer İçerikler

B5 vitamini nedir ?

Pantotenik asit olarak da adlandırılan B5 Vitamini, insan yaşamı için en önemli vitaminlerden biridir. Kan hücreleri yapmaya ve besinleri enerjiye dönüştürmenize yardımcı olur.

B5 Vitamini ne işe yarar ?

Diğer B vitaminleri gibi, B5 vitamini de enerji üreten kimyasal reaksiyonlara koenzim görevi gören enerji metabolizmasında rol oynar.

B5 vitamini nedir?

Pantotenik asit olarak da bilinen B5 Vitamini, vücuttaki tüm canlı hücrelerde bulunan ve suda çözünür bir vitamindir.

Araştırmalar, besinleri gıdadan enerjiye dönüştürme, kan şekerini dengeleme, kötü kolesterolü azaltma, yüksek tansiyonu düşürme , sinir hasarı ve ağrısını önleme ve kalp yetmezliğini önleme gibi vücutta çok sayıda önemli rolünün olduğunu göstermiştir .

Diğer B vitaminleri gibi, B-5 vitamini de enerji üreten kimyasal reaksiyonlara koenzim görevi gören enerji metabolizmasında rol oynar. Yediğimiz gıdalardan aldığımız yağ, hormon ve karbonhidratların sentezinde rol oynar, vücudun birçok yönden kullandığı kullanılabilir enerjiye dönüştürür.

B5 vitamini üretmek için yardımcı olan enerji, beyninizdeki nörotransmiterleri ateşler. Bu nörotransmiterler, her sistemin düzgün çalışmasını sağlamak için tüm vücudumuzda kimyasal sinyaller taşır. Bu rol nedeniyle, B5 vitamini sinir sisteminin sağlığını korumak için çok önemlidir.

Kırmızı kan hücrelerinin üretiminde kritik olmasının yanı sıra, adrenal bezlerde üretilen seks ve stresle ilgili hormonların üretiminde rol oynar. Adrenal bezler böbreklerin üstüne oturan ve vücuttaki sayısız önemli işlevi kontrol eden küçük bezlerdir.

B5 Vitamini ayrıca sağlıklı bir sindirim sisteminin korunmasında ve işlemdeki bağışıklığın artırılmasında önemlidir. B Vitamin Kompleksi‘ndeki diğer B vitaminleri ile birlikte çalışarak vücudun riboflavin (B2 vitamini) gibi diğer vitaminleri kullanmasına yardımcı olur.

B-5 vitamin kaynakları et, organ eti, fasulye ve baklagiller, bazı fındık ve tohumlar, çiğ süt ve yumurta gibi hem bitkileri hem de hayvanları içerir. Diyetinize uygun miktarda B5 vitamini almanın birçok yolu vardır ve birçok insan besin kaynaklarını sık kullandığı için eksikliği nadiren görülür.

B5 Vitamini’nin İşlevleri ve Faydaları

1. Kardiyovasküler Sağlığı Destekler.

Vücudunuzun kolesterol sentezi için B5 vitaminine ihtiyacı vardır.

Vitamin B5, kolesterol kullanımında ve düzenlenmesinde rol oynar, atardamarlarda sağlıklı kolesterol seviyelerini korumaya yardımcı olur ve muhtemelen kalp krizi veya felce yol açabilecek tehlikeli plak birikimini önler. (1)

B5 vitamininin diğer önemli bir faydası, vücudumuzda oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin oluşmasına yardımcı olmasıdır. B5 vitamininin vücudumuzda hemoglobin seviyesini arttırdığı gösterilmiştir.

B5 Vitamini, B2 Vitamini’nin işini yapmasına izin vermede önemli bir rol oynar ve B2 vitamini, aneminin önlenmesi ve tedavisinde yer alır .

Steroid hormon sentezi ve kırmızı kan hücresi üretimi için B2 vitamini gerekir ve oksijenin hücrelere demir taşımasına yardımcı olur. Düşük B2 vitamini düzeyleri, yorgunluk, nefes darlığı, egzersiz yapamama ve diğer vücut fonksiyonlarıyla ilişkilendirilmiştir.

2. Kolesterol Sentezler.

Serumda yüksek LDL kolesterol konsantrasyonu, koroner kalp hastalığı için önemli bir risk faktörüdür ve çok sayıda çalışma, B5 vitamininin, kan yağları yükselmiş kişilerin kanındaki “kötü” LDL kolesterol ve trigliserit seviyelerini azaltmaya yardımcı olabileceğini göstermiştir. (2) Aynı zamanda, “iyi” HDL kolesterolün yükselmesine de yardımcı olur. (3)

Günlük 900 mg vitamin B5 dozunun LDL (kötü) kolesterol ve trigliseritleri azalttığı, kardiyovasküler hastalık riskini azalttığı gösterilmiştir. 900 mg’ın, önerilen günlük B5 vitamini miktarından önemli ölçüde yüksek olduğunu unutmayın, bu miktarda bir alım, sadece hekiminizin gözetimi ile yapılır.

Bazı küçük çalışmalarda, B5 vitamini, diyabetli kişilerde kolesterol ve trigliserit seviyelerini düşürüyor gibi görünmektedir, ancak bunu kanıtlamak için daha fazla kanıt gereklidir. (4)

3. Besinleri Enerjiye Metabolize Eder.

Tüm B vitaminleri vücudunuzun karbonhidratları yakıt olarak kullanılan ve enerji üreten glikoza dönüştürmesine yardımcı olur . Bunu, enerji için glikoz biçiminde şekerleri parçalayan koenzim-A (CoA) olarak bilinen bir enzimi sentezleyerek yapar. B vitaminleri ayrıca vücudun yağ ve proteinleri sentezlemesine ve metabolize etmesine yardımcı olur. (5)

Vitamin B5, diğer B vitaminleri ile birlikte, vücudumuzun, dokularımızı, kaslarımızı ve organlarımızı yeniden inşa etmek için yediğimiz yiyecekleri kullanmasına yardımcı olabilir. Sindirim ve besin özütlemesinde oynadığı rol nedeniyle, sindirim sorunları ciddi bir B5 vitamini eksikliğinin işareti olabilir. Düzenli olarak B5 de dahil olmak üzere B vitamini yüksek gıdalar yemek, metabolizmanızın en iyi seviyelerde çalışmasına yardımcı olabilir.

4. Sağlıklı Sinir Fonksiyonunu Korur.

B5 Vitamini, özellikle asetilkolin adı verilen önemli bir molekül oluşturmak için sinir işlevine yardımcı olmaktan sorumludur. Asetilkolin, sinir sisteminizin organlarınızla ileri geri iletişim kurmasını sağlayan temel kimyasaldır. (6)

Asetilkolin, beyninizin ve omurga akınızın bağışıklık sistemimize, kalp, akciğerler, böbrekler, dalak, karaciğer ve diğerlerine sinir sinyalleri göndermesini sağlar. Aynı zamanda kaslara sinir sinyalleri göndermek için de kullanılır, böylece yeterli B5 vitamini olmazsa, sinir hasarı ve hareketteki bozulma gelişebilir.

Bu nedenle ciddi bir B vitamini eksikliğinin başlıca belirtilerinden biri, ayak yanması sendromu olarak bilinen bir durum da dahil olmak üzere kas bozukluğu ve ağrıdır.

5. Zihinsel Performansı Artırır.

Genel olarak B vitaminleri zihinsel işlevlerin iyileştirilmesiyle bağıntılıdır, çünkü beyin işlevi hastalıkları veya yaşa bağlı hafıza ve işlev kaybı gibi birçok sorun için riski azaltabilirler.

B5 vitamini de dahil olmak üzere uygun miktarda B vitamini almak, hafıza kaybını, migren baş ağrılarını , kronik beyin sendromunu, depresyon, hareket hastalıkları, uykusuzluğu ve hatta alkol bağımlılığını önlemeye yardımcı olabilir .

B5 Vitamininin hormonlarımızı düzenlediği bilinmektedir, bu nedenle stresi, kaygıyı ve depresyonu azaltma yeteneğine sahiptir. B vitamini aynı zamanda vücut yorgunluğunu azaltabilir, çünkü uyanıklık ya da yorgunluk duygularıyla ilgili hormonları dengeler ve metabolizmamızı artırır .

Doktorlar bazen kronik stresli insanlarda B5 vitamini eksikliklerini görmektedir. B5 vitamininde eksik olduğumuzda, strese etkili tepki verme ve adrenal yorgunluğu belirtileri gösterme yeteneğimizi kaybederiz .Bu, uyumakta zorluk yaşamak, egzersiz yapmak, problemlerle baş etmek, ruh hali değişiklikleri, kilo alımı veya kaybı ve diğer stres semptomlarını içerebilir.

Metabolizmanızı arttırmak için yapılacak en önemli gerekliliklerden biri stres seviyesini azaltmaktır . Bu nedenle B5 vitamininin stres azaltıcı etkileri zihinsel durumunuz ve metabolizmanız açısından oldukça yararlı bir mikto besindir.

6. Vücudun Stres Cevabını Kontrol Etmeye Yardımcı Olur.

B5 vitamininin faydalarından bir diğeri ise stres ile başa çıkma yeteneğini de içerir. Aslında B5 vitamini ve hormonları düzenleyen diğer B vitaminleri olmadan vucudunuz dayanamaz. Bu durum, B vitaminlerinin adrenal fonksiyonlara nasıl yardımcı olduğunun bir diğer göstergesidir.

Bu nedenle, kronik stresli olan ya da adrenal yorgunluk semptomları ile uğraşan kişilerin B vitamini takviyesi almaları yüksek oranda teşvik edilmektedir. Pantotenik asit içeren B vitaminleri, sinir sistemini sakinleştirmede, kronik stresle savaşmada, iştah, enerji, ruh hali, sıcaklık ve daha fazlasını kontrol eden hormonları düzenlemede faydalıdır .

B5 Vitamini, adrenal fonksiyonun düzenlenmesinden ve stres hormonu kortizolünün yaratılmasından kısmen sorumludur. (7) Çalışmalar, pantotenik asit takviyesinin, adrenal hücrelerin kabiliyetini uyardığını göstermiştir.

Kortizol, adrenal bezler tarafından üretilir ve vücudun strese cevap vermesinde büyük rol oynar. Bu durum, vücudun stres durumuna girmesine neden olan herhangi bir dış kaynak ile mücadele etmemize yardımcı olur.

Her ne kadar kilo almaya, kaygıya ve diğer yorgunluklara yol açmakta kötü bir üne sahip olsa da, kortizol vücutta önemli işlere sahiptir. Her gün yeterli enerji ve konsantrasyona sahip olmak için uygun kortizol seviyelerini korumamız gerekir. Kortizol ayrıca vücudumuzun iltihapla savaşmasına yardımcı olur.

7. Yara iyileşmesine yardımcı olur.

Araştırmalar, B5 vitamininin radyasyon tedavisi kaynaklı cilt reaksiyonlarının tedavisine yardımcı olabileceğini, yara iyileşmesini hızlandırabileceğini göstermiştir. Ciltte kırışıklıklar ve koyu lekeler gibi erken yaşlanma görünümünü geciktirdiği de bilinmektedir.

Son çalışmalardan toplanan veriler, pantotenik asidin, hücresel çoğalmadaki iyileşmeye bağlı olarak normal iyileşme sürecinin hızlandırıcı bir etkisiyi indüklediğini göstermektedir. (8)

8. Romatoid Artrit Semptomlarını Hafifletmeye  yardımcı olur.

Bazı erken çalışmalar B5 vitamininin romatoid artritin ağrılı semptomlarına yardımcı olabileceğini göstermektedir . Bir çalışma, Romatoid Artritli kişilerin kanlarında B5 seviyelerinin sağlıklı insanlardan daha düşük olabileceğini buldu.

Ağrılı hareketler, sertlik ve iltihaplanma dahil en şiddetli artrit semptomları, düşük B-5 vitamini düzeyleri ile ilişkiliydi.

Romatoid Artritten muzdarip insanlarda yüksek doz B5 vitamini nin, sertliğe ve ağrıya yardımcı olabileceği kaydedildi.

9. Bağışıklık Sistemini Güçlendirir.

B-5 Vitamini, potansiyel tehditlere karşı bizi korumak için bağışıklık sistemimizin ürettiği antikorları yaratmaya yardımcı olur.

Bunlar, çevresel ve alerjik tepkilerin yanı sıra parazitler, bakteriler, virüsler, soğuk algınlığı, grip ve toksinlerle savaşmayı içerebilir .

Araştırmalar, B5 vitamininin, farklı zararlı parazitlerin çoğalmasında bir azalmaya yol açabileceğini ve tehlikeli bakterilerin büyümesini engellediğini göstermiştir. (9) Örneğin ölümcül bir parazit olan sıtma enfeksiyonunun azaltılmasına yardımcı olabilir.

Sağlıklı kalmak ve hastalıkları önlemek için yeterli bağışıklık antikoru üretebilmeliyiz. Kronik stres altındayken işgalcilere ve toksinlere karşı savaşma kabiliyetimizden bazılarını kaybediyoruz, çünkü vücudumuz acil olarak algıladığı tehditlere odaklanmaya çalışırken enerji tüketiyor.

B vitaminleri vücudun stres tepkisini kontrol etmeye yardımcı olduğu için, bağışıklığımızı daha yüksek tutarlar, böylece hastalanma ve tükenme ihtimalini azaltır.

Bağışıklık fonksiyonunu düzgün bir şekilde sürdürmek için, iyi sindirim sağlığı ve hormon fonksiyonuna sahip olmamız gerekir. B5 Vitamini bu iki olaya da yardımcı olur. Yeterince yüksek B vitamini seviyesi olmadan, karbonhidrat, yağ ve proteinli yiyeceklerde bulunan moleküller sindirilemediği için vücudun çalışmasını ve kendisini düzgün bir şekilde savunmasını sağlayan “yakıta” erişmek zorlaşır.

10. Akne ile mücadeleye ve cilt sağlığının korumasına yardımcı olur.

B5 vitamini nin bir başka yararı da cilt ve saç sağlığının korunmasına yardımcı olmaktır. B5 Vitamini, ciltte kırışıklıklar, koyu lekeler ve renk atmaları gibi işaretler dahil olmak üzere erken yaşlanma görünümünü azaltabilir. Araştırmalar ayrıca B5 Vitamininin saç foliküllerinin pigmentasyonunda ve büyümesinde önemli bir rol oynadığını göstermiştir. B5 Vitamini saçın yaşlanma sürecinde rengini kaybetmesini önlemeye yardımcı olabilir.

Son çalışmalara göre, B5 vitamini içeren takviyeler verilen kişilerin, vitamin almayanlara kıyasla akne salgınlarında azalma olduğu gösterilmiştir. (10) Çalışma sonuçları, sivilce lezyonları olan sağlıklı yetişkinlerde pantotenik asit bazlı diyet takviyelerinin, etkili, güvenli, iyi tolere edilen ve azalmış toplam yüz lezyonu sayımı olduğunu göstermektedir.

Sonuçlar, B5 vitamini almanın bölgeye özgü iltihaplı cilt, sivilce ve lekelerinin temizlenmesine yardımcı olabileceğini ve bilinen herhangi bir yan etkiye neden olmadığını göstermiştir. Bu durum kısmen de olsa B5 vitamininin bağışıklık ve vücuttaki genel enflamasyonu azaltmada oynadığı rolden kaynaklanıyor olabilir.

B5 Vitamini Eksikliği, Belirti ve Bulguları

Pantotenik Asit hemen hemen tüm yiyeceklerde bulunabildiği için gelişmiş ülkelerde eksikliği nadir olarak görülür. Eksikliği sıklıkla insanların yetersiz beslenmeleri ve günlük olarak yeterli miktarda kalori almadıkları durumlarda ve az gelişmiş ülkelerde görülür. Bununla birlikte, eksikliği, diğer B vitaminlerinin eksikliği ile birlikte ortaya çıkabilir.

B5 vitamini eksikliği aşağıdaki belirtileri içerebilir:

  • Yorgunluk,
  • Depresyon,
  • Sinirlilik,
  • Uykusuzluk,
  • Mide ağrıları,
  • Kusma,
  • Yanan ayaklar,
  • Üst solunum yolu enfeksiyonları,
  • Kas krampları,

Eksikliği geliştirme riski daha yüksek olan kişiler arasında alkolikler, oral kontraseptifler / doğum kontrol hapları kullanan kadınlar, ciddi yetersiz beslenmeye sahip insanlar ve bazı ilaçlar veya bağırsak rahatsızlıklarından dolayı vitamin ve mineral emilimi bozuk insanlar bulunur.

B5 Vitamini Fazlalığı, Yan Etkileri ve Etkileşimleri

B5 vitamini alınması, uygun miktarlarda tüketildiğinde güvenlidir. Tavsiye edilen miktara sadık kalın çünkü daha fazlası ishal gibi yan etkilere neden olabilir, hatta kanama riskinizi artırabilir. Hamileyseniz veya emziriyorsanız, önerilen 6 mg’ı aşmayın; çünkü güvenli olmayabilir.

Ayrıca hemofili ve gastrointestinal tıkanıklığı olan hastalarda kullanılan bir pantotenik asit türevi olan deksantenol kanamanın durması için geçen süreyi uzatabilir.

Bazı çalışmalar B5 vitamininin, Alzheimer hastalığını tedavi etmek için kullanılan kolinesteraz inhibitörleri adı verilen bir grup ilacın etkilerini artırabileceğini göstermektedir. Bu ilaçları ve B5’i birlikte almak ciddi yan etkilere neden olabileceğinden, doktorunuzun gözetiminde aldığınızdan emin olun.

Bazı kaynaklar ayrıca B5 vitamininin antibiyotik tetrasiklin emilimine ve etkinliğine müdahale edebileceğini de göstermektedir. Bir antibiyotik reçetesi tamamlarken tetrasiklinden farklı zamanlarda B vitaminleri almalısınız.

Tüm B vitamini kompleksi takviyeleri antibiyotik açısından bu şekilde hareket eder, bu nedenle herhangi bir antibiyotik ile çoklu vitamin veya B kompleksi vitaminleri kullanacaksanız, farklı zamanlarda aldığınıza emin olun.

Önerilen Günlük B5 Vitamini Dozu

 

KADIN

ERKEK

0-6 ay

1,7 mg

1,7 mg

6-12 ay

1,8 mg

1,8 mg

1-3 yaş

2 mg

2 mg

4-8 yaş

3 mg

3 mg

9-13 yaş

4 mg

4 mg

14-18 yaş

5 mg

5 mg

19-30 yaş

5 mg

5 mg

31-50 yaş

5 mg

5 mg

51-70 yaş

5 mg

5 mg

70 yaş üstü

5 mg

5 mg

Gebelikte

6 mg

 

Laktasyon

7 mg

 

 

* Food and Nutrition Board, Institute of Medicine, National Academies göre yetişkinlerde önerilen günlük B5 vitamini alım değeri 5 mg olarak belirlenmiştir.

** T.C. Tarım,Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı‘na göre yetişkinler için B5 vitamini günlük referans alım değeri 6 mg olarak belirlenmiştir.

Sonuç

Pantotenik asit, vücudunuzun kan hücreleri yapmasına ve gıdaları enerjiye dönüştürmesine yardımcı olan önemli bir vitamindir. Çeşitli besinler içeren dengeli ve sağlıklı bir diyet yaptığınız sürece eksikliğinden muzdarip olmanız veya takviyeler kullanmanız gerekmeyebilir.

Ancak tek yönlü ve düzensiz bir beslenme rutininiz varsa B5 vitamini takviyesi, azalan depolarınızı doldurmanız için bir alternatif olabilir.

1. Nutr Res. 2011 Aug;31 / Pantethine, a derivative of vitamin B(5) used as a nutritional supplement, favorably alters low-density lipoprotein cholesterol metabolism in low- to moderate-cardiovascular risk North American subjects: a triple-blinded placebo and diet-controlled investigation. / Rumberger JA, Napolitano J, Azumano I, Kamiya T, Evans M. / https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21925346
2. Vasc Health Risk Manag. 2014 / Pantethine, a derivative of vitamin B5, favorably alters total, LDL and non-HDL cholesterol in low to moderate cardiovascular risk subjects eligible for statin therapy: a triple-blinded placebo and diet-controlled investigation / Malkanthi Evans, John A Rumberger, Isao Azumano, Joseph J Napolitano, Danielle Citrolo and Toshikazu Kamiya / https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3942300/
3. Nutr Res. 2011 Aug / Pantethine, a derivative of vitamin B(5) used as a nutritional supplement, favorably alters low-density lipoprotein cholesterol metabolism in low- to moderate-cardiovascular risk North American subjects: a triple-blinded placebo and diet-controlled investigation. / Rumberger JA, Napolitano J, Azumano I, Kamiya T, Evans M. / https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/21925346
4. Bratisl Lek Listy. 2014 / Protective effect of vitamin B5 (dexpanthenol) on cardiovascular damage induced by streptozocin in rats. / Demirci B, Demir O, Dost T, Birincioglu M. / https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24797592
5. Vitamin B5 / https://www.nal.usda.gov/fnic/
6. Acetylcholine /https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK11143/
7. Biol Pharm Bull. 2008 Jun / Effects of pantothenic acid supplementation on adrenal steroid secretion from male rats. / Jaroenporn S, Yamamoto T, Itabashi A, Nakamura K, Azumano I, Watanabe G, Taya K. / https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18520055
8. Am J Clin Nutr / Effects of supplemental pantothenic acid on wound healing: experimental study in rabbit. / Aprahamian M, Dentinger A, Stock-Damgé C, Kouassi JC, Grenier JF. / https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/3976557
9. Antimicrob Agents Chemother. 2005 Feb / Provitamin B5 (Pantothenol) Inhibits Growth of the Intraerythrocytic Malaria Parasite / Kevin J. Saliba, Isabelle Ferru, and Kiaran Kirk / https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC547364/
10. Dermatol Ther (Heidelb). 2014 Jun / A randomized, double-blind, placebo-controlled study of a novel pantothenic Acid-based dietary supplement in subjects with mild to moderate facial acne. / Yang M, Moclair B, Hatcher V, Kaminetsky J, Mekas M, Chapas A, Capodice J. / https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24831048

Imucore24, içeriğinde (10 ml’sinde) 7 mg B5 vitamini desteği ile günlük ihtiyacınızın % 117 sini karşılayarak, beslenme programınıza güçlü bir katkıda bulunur.(**)

KEŞFEDİN

Imucore24
5'li Paket

445,00 TL
356,40 TL

Imucore24
3'lü Paket

267,00 TL
226,80 TL

Imucore24
200 ml

89,00 TL

KEŞFEDİN

Imucore24
200 ml

89,00 TL