ÇOCUKLAR İÇİN

HER GÜN

5 ml

YETİŞKİNLER İÇİN

HER GÜN

10 ml

B1 Vitamini : Faydaları, Eksikliği, Fazlalığı ve Daha Fazlası

Bu makalede B1 Vitamini Tiamin nedir, eksikliği, fazlalığı, faydaları ve yan etkileri nelerdir, bulunduğu besinler, B1 vitamini takviyesi ve gıda kaynakları hakkında tüm bilgiler paylaşılmıştır.

Vitamin B1 yada bilinen diğer adıyla Tiamin, vücutta birçok önemli işlevi olan sekiz temel B vitamininden biridir.

Neredeyse tüm hücreleriniz tarafından kullanılır ve yiyeceğin enerjiye dönüşmesine yardımcı olmaktan sorumludur.

İnsan vücudu tiamin üretemediğinden, et, fındık ve kepekli tahıllar gibi tiamin bakımından zengin çeşitli gıdalarla tüketilmesi gerekir.

B1
Vitamini (Tiamin)
10 ml'sinde 1,4 mg B1 Vitamini içeriği ile günlük ihtiyacınızın %127 Sini Imucore24 ile karşılayabilirsiniz.
Diğer İçerikler

B1 vitamini nedir ?

B1 Vitamini, Tiamin olarak da bilinen, gıdaların enerjiye dönüştürülmesinde görevli suda çözünür bir vitamindir.

B1 Vitamini ne işe yarar ?

Temel kullanım amacı özellikle diyabet, Crohn hastalığı ve MS olanlarda tiamin eksikliği oluşmasını önlemektir. Ayrıca, yaşlılarda ve Alzheimer hastalığı olanlarda zihinsel fonksiyon bozukluklarını önleme ve tedavi etmekte kullanılır.

B1 vitamini nedir?

Vitamin B1 yada bilinen diğer adıyla Tiamin, vücutta birçok önemli işlevi olan sekiz temel B vitamininden biridir.
Tiamin, bilim adamlarının keşfettiği ilk B vitaminiydi. Bu nedenle B1 adı verilmiştir. Diğer B vitaminleri gibi, tiamin de suda çözünür ve vücudun gıdaları enerjiye çevirmesine yardımcı olur. Neredeyse tüm hücreleriniz tarafından kullanılır. (1)
B1 vitamini, enerji metabolizmasında ve dolayısıyla hücrelerin büyümesinde, gelişmesinde ve fonksiyonunda kritik bir rol oynar. Aynı zamanda sinir sisteminin sağlığında, zihinsel sağlık ve enerji metabolizmasında rol oynar. Vücut bu vitamini depolamak için sınırlı bir kapasiteye sahip olduğundan ve üretemediğinden düzenli tiamin alımı gerekir.
Tam buğday ürünlerinde, bezelye, fasulye, balık, et ve süt ürünleri, meyve ve yumurtalarda belirli miktarlarda bulabilirsiniz.

Vitamin B1 (Tiamin), vücutta birçok önemli işlevi olan sekiz temel B vitamininden biridir. Neredeyse tüm hücreleriniz tarafından kullanılır ve yiyeceğin enerjiye dönüşmesine yardımcıdır.

B1 Vitamini’nin İşlevleri ve Yararları

Vitamin B1, enerji üretimi, karbonhidrat metabolizması, sinir hücrelerinin işlevleri için gerekli olan tiamin pirofosfataz enziminin kofaktörüdür.
Lösin, izolösin ve valin gibi esansiyel aminoasitlerin metabolizmasında rol oynamaktadır.
Ayrıca asetilkolin sentezi için gerekli olduğu kadar sinir hücrelerinin membranlarından sodyum iyonlarının geçişini de sağlamaktadır.

B1 vitamininin temel kullanım amacı özellikle diyabet, crohn hastalığı ve Multıpl Sklerozu olanlarda tiamin eksikliği oluşmasını önlemektir. Ayrıca, yaşlılarda ve Alzheimer hastalığı olanlarda zihinsel fonksiyon bozukluklarını önleme ve tedavi etmekte kullanılır. Fetinoin alan epileptik hastalarda da kullanılır.
B-1 vitamini beyinde enerji üretimi için mutlak gereklidir. Tiamin eksikliğinde, mental fonksiyonlarda bozulma ve ciddi eksiklikte ise psikoz gelişir. Psikiatri servisine yatırılanların %30’dan fazlasında tiamin eksikliği saptanmıştır.
Tiamin beyinde farmakolojik etkileri de vardır. Hafızada görevli asetilkolin gibi nörotransimitterleri taklit eder. Alzheimer hastalarında, beynin çeşitli bölgelerinde asetilkolin aktivitesinde ciddi azalma ortaya çıkar. Tiamin beyinde asetilkolinin etkisini hem arttırır hem de taklit eder. Bu etki; Alzheimer hastalarına ve yaşa bağlı mental fonksiyonları bozulanlara 3-8 g/gün tiamin verilmesinin mental fonksiyonları düzelttiğini gösteren klinik çalışmaları açıklamaktadır.
Fenitoin alan epilepsi hastalarında da tiamin desteği ile mental fonksiyonlarda düzelme görülmektedir. Bir çalışmada, dört yıldan uzun süredir fenitoin alan 72 epilepsi hastası dört gruba ayrılmıştır. Bir gruba sadece plasebo, diğer gruba 5 mg folik asit, diğerine 50 mg tiamin ve son gruba da her iki vitamin de verilmiştir. Altı ay süren çalışmanın sonucuna göre tiamin IQ testlerinde mental fonksiyonları düzeltirken, folik asit etkisiz bulunmuştur.

B1 vitamini sağlığa birçok yönden fayda sağlayan önemli bir besindir .

Metabolik Bozukluklar

Ağızdan Vitamin B1 alınması, Leigh hastalığı, MSUD (akçaağaç şurubu idrar hastalığı)  ve diğerleri de dahil olmak üzere genetik hastalıklarla ilişkili metabolik bozuklukların düzeltilmesine yardımcı olur.

B1 vitamini Eksikliği

Ağızdan B1 vitamini alınması, tiamin eksikliğini önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olur.

Wernicke-Korsakoff sendromu

Vitamin B1, Wernicke-Korsakoff sendromu (WKS) adı verilen spesifik bir beyin hastalığının riskini ve semptomlarını azaltmaya yardımcı olur. Bu beyin hastalığı düşük seviyelerde tiamin (tiamin eksikliği) ile ilgilidir ve sıklıkla alkoliklerde görülür. Alkoliklerin% 30 ila% 80’inin B1 vitamininin eksikliğine sahip olduğu tahmin edilmektedir. Bu vitaminin desteği, WKS gelişme riskini ve WKS semptomlarını azaltmaya yardımcı olabilir.

Katarakt

Diyetin bir parçası olarak yüksek Vitamin B1 alımı, katarakt gelişme riskinin azalması ile ilişkilidir.

Diyabetli kişilerde böbrek hastalığı

İlk araştırmalar, 3 ay boyunca yüksek doz B1 vitamini (günde üç kez 100 mg) almanın, tip 2 diyabetli kişilerde idrardaki albumin miktarını azalttığını göstermektedir. İdrardaki albümin, böbrek hasarının bir göstergesidir.

Ağrılı menstrüasyon (dismenore)

Erken araştırmalar, tiaminin 90 gün boyunca alınmasının, 12-21 yaş arası kızlarda adet görme ile ilişkili ağrıyı durdurduğunu göstermektedir.

B1 Vitamini Eksikliği Belirti ve Bulguları

B1 vitamini eksikliği gelişmiş ülkelerde oldukça nadirdir. Ancak, aşağıdakiler dahil çeşitli faktörler riskinizi artırabilir (2);

 • Alkol bağımlılığı
 • Yaşlılık
 • HIV / AIDS
 • Şeker hastalığı
 • Bariatrik cerrahi
 • Diyaliz
 • Yüksek doz diüretik kullanımı

Birçok insan semptomların hafif görülmesi nedeniyle B1 vitamininin eksikliğini ya göz ardı eder ya da eksikliklerinin farkında değildir.

İşte tiamin eksikliğinin bazı belirtileri;

 1. İştah Kaybı, (3,4)
 2. Yorgunluk, (5,6,7,8)
 3. Sinirlilik, (9,10,11,12)
 4. Azalmış Refleksler, (12,13)
 5. Kollarda ve Bacaklarda Karıncalanma hissi, (14,15,16,17,18)
 6. Kas Zayıflığı, (16,19,20)
 7. Bulanık Vizyon, (21,22,23,24)
 8. Bulantı ve Kusma, (25,10)
 9. Kalp Atım Hızındaki Değişiklikler (26,27)
 10. Nefes darlığı (28)
 11. Delirium, (1,29,30,31)

Ciddi B1 eksikliği beriberi hastalığına neden olur. Beriberide nörolojik ve müsküler dejenerasyon, sıvı birikimi, kan basıncı yüksekliği, yürüme zorluğu ve kalp rahatsızlığı gelişebilir. Beriberi sendromu Asya’ da daha sık rastlanmaktadır.
Günümüzde pirinç, tiamin ve öğütülürken kaybettiği besin maddelerince zenginleştirilmesine rağmen Asya’da özellikle toplam kalorisinin %80’ni pirinçten alan kişilerde hala sık gözükmektedir. Beriberi ve diğer birçok beslenme bozuklukları tam tahıl tüketimi sağlanarak önlenebilinir.

B1 Vitamini Fazlalığı, Yan Etkileri ve Etkileşimleri

Tiamine bağlı toksisite bildirilmemiştir. Magnezyum, tiaminin aktif formuna dönüşümü için gereklidir. Alkol, fenitoin ve bazı ilaçlar tiamini inhibe ederler.

Önerilen Günlük B1 Vitamini Dozu

 

KADIN

ERKEK

0-6 ay

0,2 mg

0,2 mg

6-12 ay

0,3 mg

0,3 mg

1-3 yaş

0,5 mg

0,5 mg

4-8 yaş

0,6 mg

0,6 mg

9-13 yaş

0,9 mg

0,9 mg

14-18 yaş

1 mg

1,2 mg

19-30 yaş

1,1 mg

1,2 mg

31-50 yaş

1,1 mg

1,2 mg

51-70 yaş

1,1 mg

1,2 mg

70 yaş üstü

1,1 mg

1,2 mg

Gebelikte

1,4 mg

 

Laktasyon

1,4 mg

 

* Food and Nutrition Board, Institute of Medicine, National Academies göre yetişkinlerde önerilen günlük B1 vitamini alım değeri erkekler için 1,2 mg, kadınlar için 1,1 mg olarak belirlenmiştir.

** T.C. Tarım,Gıda ve Hayvancılık Bakanlığı‘na göre yetişkinler için B1 vitamini günlük referans alım değeri 1,1 mg olarak belirlenmiştir.

1. Thiamine deficiency in diabetes mellitus and the impact of thiamine replacement on glucose metabolism and vascular disease. 
2. Thiamin Deficiency / https://ods.od.nih.gov/factsheets/Thiamin-HealthProfessional/#h5
3. Neuroscience. 2014 May / Thiamine deficiency induces anorexia by inhibiting hypothalamic AMPK. / https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24607345
4. Behav Pharmacol. 2012 Sep / Effects of thiamine deficiency on food intake and body weight increment in adult female and growing rats. / https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22854308
5. J R Soc Med. 1999 Apr / Vitamin B status in patients with chronic fatigue syndrome. / https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC1297139/
6. BMJ Case Rep. 2013 / High-dose thiamine improves the symptoms of fibromyalgia / https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3669831/
7. J Altern Complement Med. 2013 Aug / Thiamine and fatigue in inflammatory bowel diseases: an open-label pilot study. / https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23379830
8. J Altern Complement Med. 2014 Sep / High-dose thiamine improves fatigue after stroke: a report of three cases. / https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25192035
9. Neurol Clin. PMC 2014 Oct 16 / Nutritional Neuropathies / https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4199287/
10. Pediatrics. 2005 Feb; / Outbreak of life-threatening thiamine deficiency in infants in Israel caused by a defective soy-based formula. / https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15687431
11. PLoS Negl Trop Dis. 2015 Mar / Beriberi (Thiamine Deficiency) and High Infant Mortality in Northern Laos / https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4363666/
12. Front Nutr. 2016;/ Thiamine Deficiency in Tropical Pediatrics: New Insights into a Neglected but Vital Metabolic Challenge / https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4906235/
13. J Pediatr Neurosci. 2015 Jul-Sep / Dry beriberi preceded Wernicke's encephalopathy: Thiamine deficiency after laparoscopic sleeve gastrectomy / https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4611911/
14. Nutrition. 2004 Nov-Dec / Postgastrectomy polyneuropathy with thiamine deficiency is identical to beriberi neuropathy. / https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15561484/
15. Case Rep Neurol Med. 2015 / Wernicke's Encephalopathy, Wet Beriberi, and Polyneuropathy in a Patient with Folate and Thiamine Deficiency Related to Gastric Phytobezoar. / ttps://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26697247
16. Nutrition. 2008 Jul-Aug;24 / Rapidly developing weakness mimicking Guillain-Barré syndrome in beriberi neuropathy: two case reports. / https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18440777/
17. Virchows Arch A Pathol Anat Histol. 1979 Aug 23 / Peripheral neuropathy and myopathy. An experimental study of rats on alcohol and variable dietary thiamine. / https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/227154
18. Acta Neuropathol. 1977 Aug 31 / Peripheral nerve changes in thiamine deficiency and starvation. An electron microscopic study. / https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/906804
19. J Neurol Sci. 2006 Nov 15 / Myopathy in thiamine deficiency: analysis of a case. / https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16920153
20. Ann Indian Acad Neurol. 2013 Oct-Dec / “Dry” and “wet” beriberi mimicking critical illness polyneuropathy / https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3841631/
21. Clin Ophthalmol. 2014 / Visual loss and optic nerve head swelling in thiamine deficiency without prolonged dietary deficiency / https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4039400/
22. Ochsner J. 2017 Spring / Visual Loss, Retinal Hemorrhages, and Optic Disc Edema Resulting From Thiamine Deficiency Following Bariatric Surgery Complicated by Prolonged Vomiting. / https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28331457
23. Clin Ophthalmol. 2014 May 22 / Visual loss and optic nerve head swelling in thiamine deficiency without prolonged dietary deficiency. / https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24899800
24. J Formos Med Assoc. 2013 Mar / Thiamine-deficient optic neuropathy associated with Wernicke's encephalopathy in patients with chronic diarrhea. / https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/23473530
25. Hawaii J Med Public Health. 2014 Sep / Rare Presentation of Thiamine Deficiency as Gastrointestinal Syndrome / https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4175961/
26. J Nutr Sci Vitaminol (Tokyo). 1977 / Bradycardia in thiamin deficiency and the role of glyoxylate. / https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/859046
27. Yakubutsu Seishin Kodo. 1991 Oct / Changes in blood pressure and heart rate following dietary-induced thiamine deficiency in muricide rats. / https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/1842155
28. 
29. Alcohol Clin Exp Res. 1993 Jun / Thiamin and thiamin phosphate ester deficiency assessed by high performance liquid chromatography in four clinical cases of Wernicke encephalopathy. / https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8333605/
30. Alcohol Alcohol. 1998 Jul-Aug / B Vitamin deficiency and neuropsychiatric syndromes in alcohol misuse. / https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9719389/
31. Gerontology. 1994 / Thiamine deficiency in hospitalized elderly patients. / https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/8034199

Imucore24, içeriğinde (10 ml’sinde) 1,4 mg B1 vitamini desteği ile günlük ihtiyacınızın % 127 sini karşılayarak, beslenme programınıza güçlü bir katkıda bulunur. (**)

KEŞFEDİN

Imucore24
5'li Paket

445,00 TL
356,40 TL

Imucore24
3'lü Paket

267,00 TL
226,80 TL

Imucore24
200 ml

89,00 TL

KEŞFEDİN

Imucore24
200 ml

89,00 TL